Toto píše pracovník CIA! vyděsil se Jan Schneider. Téma: Role USA ve světě

21.06.2020 19:46 | Zprávy

Bezpečnostní expert a analytik Jan Schneider pro server Kupredudominulosti.cz zhodnotil, jak dnes vypadají dezinformace a snahy o manipulaci. Objasnil, že se sice hojně šíří informace, které by mohly být označeny za dezinformační, ve skutečnosti se však často nejedná o úmysl, nýbrž o to, že „lidé papouškují věci, které jim jdou po srsti a líbí se jim“. Na šíření lživých zpráv se dnes podle něj často též podílejí privátní organizace. Příkladem jmenoval, co se šířilo ve Spojených státech po začátku první války v Zálivu.

Toto píše pracovník CIA! vyděsil se Jan Schneider. Téma: Role USA ve světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider

Schneider zhodnotil, že mezi lhaním a dezinformací moc velký rozdíl není. Vyjevil, že nedávno zažil „existenciální šok“, když četl knihu amerického analytika George Friedmana „Příštích sto let“. V ní se dobral tvrzení, že Amerika vyváží destabilitu. „Úplně jsem ztuhl a řekl jsem si: ‚Jak tohle může napsat člověk, který dělal pro CIA, který byl vlastně protistranou? Toto tenkrát psali bolševici, takže psali tehdy pravdu?‘ Proto si teď říkám, že oni vlastně kontaminovali to, v čem měli pravdu, hromadou lží, takže to vlastně všechno vypadalo jako dezinformace, a člověk nevěděl, co si z toho vybrat. A teď se najednou střihem ocitáme v současné situaci a zjišťuji, že jsme na tom podobně, že to, co se dozvídáme, jsou zlaté šlupičky, jako když rýžovali zlato, tak to byla hromada písku, a v tom byly zlaté šupinky. Ty tam jsou, ale jak oddělit hromadu písku od toho, co písek není? Ale to slovo, jak to oddělit, není do rozhlasového vysílání,“ zamýšlel se.

Podotkl, že dnes se co do počtu objevuje mnohem více dezinformací než za minulého režimu, a to hlavně kvůli dnešní informační technice. Co se týká poměru na informační produkci, chtělo by se věřit tomu, že za minulého režimu toho bylo více, ale nemám dostatečná kritéria, jak vyhodnotit tento poměr v celkové produkci, protože do informační produkce nyní přispívá kdekdo,“ uvedl.

Relativně však mělo být dezinformací více. „A to proto, že u dnešní obrovské informační exploze, která nastala díky digitálním přístrojům, těžko dokážeme úmysl klamat. Lidé papouškují věci, které jim jdou po srsti a líbí se jim, a moc nad tím nepřemýšlejí, ale není v tom asi zlý úmysl,“ osvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chtějí otočit kormidlo od Západu, varovala Pekarová. SPOLU cílí na třicet procent

8:30 Chtějí otočit kormidlo od Západu, varovala Pekarová. SPOLU cílí na třicet procent

Nový rok 2025, který s sebou přináší parlamentní volby, bude klíčovým momentem pro další směřování Č…