Na začátku května proletěla Německem zpráva, že v Berlíně vzplála hala společnosti Diehl Metal Applications. Server deníku Bild napsal, že vyhořela všechna čtyři patra budovy a objekt se částečně zřítil. A již tehdy se vyrojily spekulace, zda nemohlo jít o ruskou sabotáž.
O pár týdnů později server deníku Bild v článku nazvaném „Požár ve zbrojovce“ naznačil, že německý kancléř Olaf Scholz a jeho kolegové z kabinetu mohli leccos tušit.
„Podle deníku Bild dostala německá vláda vysoce výbušný tip na útok kremelského diktátora Vladimira Putina v Berlíně,“ uvedl server listu.
„V Berlíně hoří společnost, která vyrábí zbraně i pro Ukrajinu. Téměř ve stejné době se objevuje tajný dokument NATO, který varuje před ruskými sabotážemi, útoky a kybernetickými útoky. Shoda okolností? Nebo je zde souvislost? Příčina požáru je stále nejasná,“ uvedl server deníku již na počátku května s tím, že i norská tajná služba na jaře rozbila síť, která připravovala sabotážní útoky na území EU. Ale podle německého listu nelze vyloučit ani možnost, že halu zbrojní firmy zapálili levicoví extremisté. „Stejně jako útok na zahradní domek šéfa společnosti Rheinmetall Armina Pappergera,“ podotkl Bild.
Ale pokud jde o halu zbrojní firmy, Bild připouští, že se možná nikdy nepodaří příčinu požáru nade vší pochybnost objasnit. Nepodaří se prokázat, zda šlo o ruskou sabotáž.
?? Germany: BILD's sources report the May 3rd fire at the defense contractor Diehl Metal Applications factory in Berlin is suspected to be Russian sabotage. pic.twitter.com/cowaumw9d2
— Igor Sushko (@igorsushko) June 21, 2024
Na možnost sabotáže upozorňoval i Igor Suško, miliardář narozený na Ukrajině, ale dnes žijící v USA. Ale u něj je třeba mít na paměti, že šířil i informace o blížícím se jaderném úderu, k němuž nakonec nedošlo.
„Nejdivočejší série tweetů o jaderné válce přišla od proukrajinského účtu Igora Suška, který rozvinul dlouhé vlákno o nakládání jaderných zbraní na strategické bombardéry TU-22M,“ napsal k tématu server Vice.com v kětnu 2023.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.