„Dnes si budeme povídat o tom, jak Danuše psala ‚vítězný‘ test za pomoci taháku. Hlavně nenápadně. Co mi to jen…“ napsala na svůj twitter advokátka Klára Long Slámová a doprovodila to videozáznamem, na kterém je vidět, jak Nerudová při vyplňování testu používá tzv. tahák, ve kterém listuje a poté upravuje obsah zmíněného testu.
Dnes si budeme povídat o tom, jak Danuše psala "vítězný" test za pomoci taháku. Hlavně nenápadně. Co mi to jen…? https://t.co/MaRQ6Lru7V
— Klára Long Slámová (@KlaraSlamova) December 7, 2022
To vše doplněno textem:
„28. 11. Danuše Nerudová vypisuje test na téma bezpečnostních otázek a používá při tom lístek papíru, do kterého se dívá a vzápětí upravuje list, který odevzdává coby vypsaný test. Opisovala při něm tedy?“ ptá se jeho autorka s tím, že právě Nerudová se následně chlubila, že test vyplnila ze všech nejlépe.
Dodejme, že zmíněná prezidentská debata serveru iDNES.cz, CEVRO Institutu a spolku Jagello 2000 se uskutečnila 28. 11. 2022 a nesla se v duchu zahraničně-bezpečnostní politiky. Zúčastnilo se jí pět kandidátů na prezidenta. Kromě Danuše Nerudové i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel a šéf ČMKOS Josef Středula.
Na poměrně nešťastné vyjádření Danuše Nerudové ohledně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, se kterou je často srovnávána, upozornil expert organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. Ten poukázal na slova, která Nerudová použila v rozhovoru pro Radiožurnál a ve kterých se se slovenskou prezidentkou porovnává jako ekonomka, která řídila univerzitu, s právničkou, která zabránila skládce.
...Já jsem ekonomka, řídila jsem univerzitu s rozpočtem 2 mld. a 1 500 zaměstnanci. Ona (Čaputová) je právnička, která zabránila skládce... (13.44)
— daniel hule (@DanielHule) December 7, 2022
Nerudová o Čaputové ve 20 minut @Radiozurnal1 ??
Přesně toto by Čaputová o Nerudové nikdy neřekla https://t.co/7XFx57XEb9
„Já jsem ekonomka, řídila jsem univerzitu s rozpočtem 2 mld. a 1 500 zaměstnanci. Ona (Čaputová) je právnička, která zabránila skládce,“ sdělila posluchačům kandidátka na českou prezidentku.
A Daniel Hůle dodává, že přesně takto by se zmíněná slovenská prezidentka nikdy nezachovala.
„Přesně toto by Čaputová o Nerudové nikdy neřekla,“ je si Hůle jistý.
Podobné si nejsou. Vytržené z kontextu to není, záměrně jsem dal odkaz i stopáž, aby si to mohl každý pustit. Kape z ní arogance bez ohledu na slušné formulky.
— daniel hule (@DanielHule) December 7, 2022
Na námitku, že slova Nerudové vytrhl z kontextu, Hůle odpověděl, že to tak není.
„Vytržené z kontextu to není, záměrně jsem dal odkaz i stopáž, aby si to mohl každý pustit. Kape z ní arogance bez ohledu na slušné formulky,“ napsal svůj názor na chování a vystupování Danuše Nerudové.
„Tak to čumím. Nějak si nedovedu představit Pavla, jak říká: Já jsem byl druhý nejvyšší představitel nejmocnější vojenské aliance světa, ona je učitelka z brněnský hnojárny,“ zareagoval možným srovnáním jeden z dalších diskutérů a v podstatě tak možná vystihl, proč Hůle vložil svůj příspěvek.
Tak to čumím. Nějak si nedovedu představit Pavla, jak říká: "Já jsem byl druhý nejvyšší představitel nejmocnější vojenské aliance světa, ona je učitelka z brněnský hnojárny." :D
— Jan Václav Mašek (@JVMasek) December 7, 2022
Předmětem dohadů se stalo i vyjádření Danuše Nerudové na téma činnosti naší vlády, v rámci kterého zmínila, že by vláda kromě toho, že zasedá na Ukrajině, měla zasedat i v některých chudších částech České republiky.
Proti tomuto vymezení se proti Ukrajině se na svém twitterovém účtu „Dárek pro Putina“ ohradil jeho provozovatel Martin Ondráček, bývalý šéfredaktor zpravodajství na TV Prima a TV Nova.
Tyhlety řečičky o tom, že vláda pomáhá Ukrajině na úkor "našich lidí" jsou běžnou součástí kampaně AB. Ale @danusenerudova? "Velmi si přeji, aby vláda nejezdila zasedat jenom do Kyjeva, ale aby jezdila zasedat do Ústeckého kraje.." Trochu se vymezit vůči Ukrajině = profit??? pic.twitter.com/3NuI6KYxnp
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) December 6, 2022
„Tyhlety řečičky o tom, že vláda pomáhá Ukrajině na úkor ‚našich lidí‘ jsou běžnou součástí kampaně AB. Ale Danuše Nerudová?“ Poukázal Ondráček na to, že by od Nerudové podobná slova nečekal a ocitoval část jejího výroku.
„Velmi si přeji, aby vláda nejezdila zasedat jenom do Kyjeva, ale aby jezdila zasedat do Ústeckého kraje…“
„Trochu se vymezit vůči Ukrajině = profit,“ ptá se na závěr Martin Ondráček s poukazem na to, že si takto Nerudová opatřuje politické body části voličské základny.
Proti jeho vyjádření se ale ohradila sama Nerudová, která pod příspěvek poukázala právě i na to, že Ondráček preferuje kandidaturu Petra Pavla a že jeho jednání považuje za neférové.
„Pane Ondráčku, dobře víte, že UA od začátku podporuji. Svědčí o tom i ta část, kterou jste z videa vystřihli. Chápu, že jste se s p. Dědkem rozhodli podpořit jiného kandidáta, ale pokud je toto váš styl ‚pomoci‘, vašeho rozhodnutí nelituji. Hrajte fér.“
Hraju fér a dělejte to, prosím, taky. A tím především myslím Ukrajinu. Tam každý den umírají stovky lidí, bojují i za nás a já jakékoli vymezování vůči nim v politické kampani považuju za nechutné. Bez ohledu na rozhodnutí Dalibora Dědka. Hezký večer.
— Dárek pro Putina (@DarPutinovi) December 6, 2022
„Hraju fér a dělejte to, prosím, taky,“ reagoval zase Ondráček.
„A tím především myslím Ukrajinu. Tam každý den umírají stovky lidí, bojují i za nás a já jakékoli vymezování vůči nim v politické kampani považuju za nechutné. Bez ohledu na rozhodnutí Dalibora Dědka. Hezký večer,“ zakončil diskusi.
Dodejme, že prezidentské volby proběhnou v lednu příštího roku a Nerudová patří k jejich favoritům společně se zmíněným generálem Petrem Pavlem a bývalým premiérem Andrejem Babišem. Poslední dobou se ale jako červená nit celou kampaní táhnou souboje příznivců právě Nerudové a Pavla, zatímco Babiš se drží stranou a svoji kampaň pojal nekonfrontačně, což se mu zatím daří dodržovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA