Tratoliště krve, hromady mrtvol. Kníže a Štětina debatovali, jak dopadne Evropa pod silným Ruskem

22.03.2014 15:09 | Zprávy

REPORTÁŽ Perspektiva pro obchod s Ruskem neexistuje. Situace na Ukrajině připomíná rok 1938. I tyto názory zazněly na besedě se špičkami TOP 09 v Ostravě. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg tvrdí, že nastala nová éra: Jistota a bezpečnost v Evropě je pryč.

Tratoliště krve, hromady mrtvol. Kníže a Štětina debatovali, jak dopadne Evropa pod silným Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Moderátor nejdříve vyzval ekonoma Luďka Niedermayera, bývalého viceguvernéra ČNB a dnes i kandidáta TOP 09 na poslance do Evropského parlamentu, aby vysvětlil, jaké mohou mít dopady sankce EU vůči Rusku. „To, o čem budeme dnes mluvit, je vážnější než HDP nebo miliardy korun,“ uvedl ve své reakci na začátek Niedermayer. „To, čemu čelíme, a nejde jen o situaci na Ukrajině, ale o chování Ruska, je tak závažný problém, že se dá těžko měřit penězi, jakkoli je například otázka nezaměstnanosti velmi vážná věc. Není to ale to, co by mělo determinovat naše chování. Když se teď nepodaří postavit tomu, co se děje, tak nás v budoucnu čeká problém ještě větší a podstatně nákladnější,“ doplnil.

Dále se už Niedermayer věnoval ekonomice. „Sníží se nám možná v případě ekonomických sankcí náš vývoz do Ruska. Rusko je významný partner České republiky, poslední data za rok 2012 hovoří o tom, že 4 % exportu jdou na vývoz. Bavíme se o částce nad 100 miliard korun. To se zdá, že je mnoho peněz, pracovních míst, daňových příjmů, ale zároveň výrazně méně, než dovážíme na Slovensko, do Velké Británie, Francie nebo Německa. Hovoří se o riziku, že si pokazíme vazby k významnému ekonomickému partnerovi. Můj názor je, že vazby byly už nenapravitelně poškozeny a nikoli našim rozhodnutím, ale chováním Ruska,“ vysvětlil s tím, že k obchodu je potřeba elementární důvěra a právní pojistky. „Když se zaměříme na chování Ruska, tak vidíme, že se mu podařilo porušit snad veškerá psaná i nepsaná pravidla soužití mezi státy,“ upozornil ekonom. „Důvěra není a proto nemůže být perspektiva pro obchod,“ dodal.

Schwarzenberg: Hitler alespoň svolal konferenci v Mnichově

Pak už přišli na řadu v podstatě hlavní hosté debaty. „Během posledních 25 let jsme v Evropě mohli žít v relativním bezpečí a jistotě,“ uvedl exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který vysvětloval, že při konfliktech probíhá většinou dlouhé jednání před tím. To se ale v případě Ukrajiny nestalo. „Tentokrát žádné jednání neproběhlo, prostě vnikla na Krym ruská vojska, pouze bez odznáčků na uniformách. Tvrdili, že je to obrana, to je blbost. Novináři, kteří tam byli, tvrdili, že to byli čistokrevní Rusové,“ uvedl Schwarzenberg. „Poprvé po dlouhých desetiletích tu máme jasné přepadení státu a odebrání jeho teritoria. To je nehorázné porušení mezinárodního práva, které jsme desetiletí neviděli,“ dodal s tím, že vždycky měly konflikty nějakou předehru. „Proč je to tak důležité? Nejen kvůli Ukrajině, ale jde také o stejný osud, jaký se nám stal v roce 1938. Sousední velmoc obsadila jejich území. Od té doby můžeme říct, že nastalo jiné období. Už neexistuje jistota v Evropě, už není bezpečí pro každého. To je výsledek posledních měsíců,“ upozornil.    

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…