Všichni úředníci by podle informací serveru měli dostat speciální manuál a kontakt na odborníka, se kterým se budou moci poradit. Metody vyzvídání jsou totiž podle právničky Evy Romancovové, jež skládá tým nově vzniklého centra proti dezinformacím a hybridním hrozbám, skutečně sofistikované. „Že na to leckdy ani školený úředník nepřijde,“ uvedla.
„Může to být třeba někdo, kdo se vydává za novináře nebo aktivistu, který začne vyzvídat, jakým způsobem se na úřadu rozhoduje, kdo co podepisuje, co ještě čeká na podpis. Leckdy stačí, aby úředník věděl, že se o té situaci může s někým poradit,“ uvedla.
- Původní text ZDE
Cizí moc podle ní může zaútočit i na asistenta nebo řidiče, kteří se často dostanou k informacím, jež jsou velmi citlivé. „Leckdy jsou to lidé, kteří jen připravují podklady, i to je pro cizí moc zajímavá věc,“ myslí si Romancovová.
Nutnost takových školení vnímá i šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek, který tvrdí, že jde o běžnou praxi zahraničních tajných služeb. „Taková školení jsou rozhodně potřeba,“ řekl s tím, že on po nich volal již v devadesátých letech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef