448 z 693 hlasovalo pro to, aby Evropská komise zahájila řízení s Maďarskem. Tamní premiér Viktor Orbán podle názoru europoslanců pošlapává evropské hodnoty. Proti verdiktu podle informací ČTK hlasovalo 197 poslanců a 48 členů tělesa se zdrželo.
Orbán oponoval, že Brusel jen trestá Maďary za to, jak volili ve volbách a nehlasovali pro socialisty a pro otevření své země migrantům. Výtky vůči Orbánovi však zněly jinak. Netýkaly se ani uprchlíků, ani migrantů, ale omezování svobody tisku, omezování nezávislosti soudů a omezování občanských aktivit. Není bez zajímavosti, že proti Orbánovi vystoupil také rakouský kancléř Sebastian Kurz, který se v otázkách migrační politiky často se svým maďarským kolegou shodne.
Celý proces by teoreticky mohl skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku, které by tak dění v EU jen přihlíželo, ale tak daleko to podle pozorovatelů nezajde, protože členské státy by v této otázce musely postupovat jednotně a už teď je jasné, že se tak nestane. Vláda ve Varšavě, která sama čelí kritice za porušování pravidel právního státu, tedy Maďarsko podrží.
Šéfredaktor MF Dnes konstatoval, že současný verdikt Evropského parlamentu Orbána nezlomí. Že se Maďaři nedají zlomit tak snadno, ukázali už v roce 1956, kdy se postavili vpádu sovětských tanků do své země.
Ovčáček doplnil, že evropské hodnoty neohrožuje Budapešť, ale Brusel. „Nastal čas vyjádřit jasnou podporu Maďarsku. Hodnoty EU neohrožuje Budapešť, ale právě pokusy trestat členské země, pokud se v Bruselu nelíbí výsledky demokratických voleb,“ napsal hradní mluvčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp