Šéf Kyiv School of Economics Tymofiy Mylovanov promluvil o vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. Vycházel přitom z textu týdeníku The Economist, který napsal, že řada ukrajinských úředníků si přála vítězství Donalda Trumpa, neboť byli pořádně naštvaní na Joea Bidena, který z jejich pohledu posílal pomoc příliš pomalu.
„Na papíře vypadá návrat Donalda Trumpa do Bílého domu jako nejhorší noční můra Ukrajiny. Nastupující americký prezident důsledně odmítá odsoudit invazi Vladimira Putina. Zdá se, že obdivuje styl vládnutí ruského diktátora. Jednou se pokusil Ukrajinu vydírat tím, že jí neposkytl vojenskou pomoc. Proto je docela překvapivé – a svědčí to o tom, jak špatná situace v zemi v posledních měsících nastala – že mnoho vysokých ukrajinských představitelů doufalo ve vítězství Donalda Trumpa. Tváří v tvář volbě mezi pokračující prostou podporou holého přežívání, a prezidentem s divokou kartou, který by neváhal roztrhat pravidla a téměř jistě by omezil pomoc, byli připraveni riskovat,“ napsal The Economist.
Otázkou však je, zda Trump nakonec poskytne Ukrajině více pomoci. „Jestli mají pravdu, to nevím, ale jedna věc je jasná – Trump prosadí Kyjevu řešení, ať se to líbí, nebo ne,“ napsal Mylovanov na komunikační platformě X. „The Economist také uvádí zajímavou poznámku, že Trump pravděpodobně zcela neopustí Ukrajinu – ale může za to požadovat transakční výhody, jako je přístup k přírodním zdrojům.“
The Ecoomist upozornil, že na stole leží dva možné plány. Jeden plán prosazuje budoucí viceprezident JD Vance – tento plán předpokládá zmrazení války s tím, že se kyjevský režim vzdá nemalé části území země. Druhý plán vychází z představy bývalého ministra zahraničí v první vládě Donalda Trumpa Mika Pompea – nabídnout Kyjevu více podpory a nastínit možnou cestu Ukrajiny do NATO.
Podle britského listu The Telegraph pracuje Trump a jeho tým i s myšlenkou, že by zmrazení konfliktu hlídali britští a evropští vojáci hlídkující v možné demilitarizované zóně. Americká strana by neposkytla vojáky na hlídky v demilitarizované zóně, ale poskytla by Kyjevu zbraně, jež by dle představ měly Moskvu odradit od dalšího útoku na Ukrajinu.
Ekonom Mylovanov má za to, že je lepší mít alespoň nějaký plán než žádný, ale upozornil, že není až tak zásadní, co se stane s Ukrajinou teď, ale co se s ní stane v budoucnu. Jak bude zajištěna její budoucnost? Ukrajina to nebude mít v budoucnu snadné. Přišla o stovky kilometrů čtverečních svého území a má poničenou energetickou infrastrukturu. Podle ekonoma Ukrajina v této situaci prokázala velkou odolnost.
„The Economist také napsal o propadu důvěry na Ukrajině mezi společností, armádou a vedením země. Je pravda, že existují zjevné problémy s vedením země. Ale není pravda, že by došlo ke zhroucení důvěry mezi civilisty a armádou. Od toho jsme ještě daleko,“ upozornil Mylovanov. „Jedna věc je mi jasná – že na ukončení války na Ukrajině se Trump zaměří ještě předtím, než se dostane do svého úřadu.“
The Economist is right: many Ukrainian officials privately favored a Trump win, seeing him as preferable to Biden’s "self-deterrence." Whether they’re right I don't know, but one thing’s clear—Trump will push a solution on Kyiv, like it or not 1/ pic.twitter.com/0Rr3GdKkwb
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) November 9, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.