Trumpův plán pro konec války? V Kyjevě jsou skeptičtí

08.11.2024 8:28 | Monitoring

V Kyjevě, v Moskvě, ale i ve Washingtonu prý teď na stolech leží zásadní otázka. Otázka, jak se říká, za milion dolarů. Otázka, kterou tam položil Donald Trump. Jak přesně bude ukončena válka na Ukrajině. Možností je víc, ale podle Ukrajinců pro ně žádná nevypadá příliš příznivě. Mimo jiné proto, že by Američané a Evropané museli Ukrajině pomáhat daleko víc než teď, má-li všechno fungovat.

Trumpův plán pro konec války? V Kyjevě jsou skeptičtí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Donald Trump při vítězném projevu

Americké prezidentské volby vyhrál Donald Trump a list The Wall Street Journal upozornil, že teď tedy dojde i na Trumpův plán na ukončení agrese proti Ukrajině. Poradci zvoleného prezidenta prý předložili svému šéfovi několik návrhů. Podle serveru Kyiv Independent teď na stole leží zásadní otázka, jak přesně má být zastavena válka na Ukrajině.

„Jak Trump plánuje zastavit válku Ruska proti Ukrajině? To je otázka za milion, o které se nepochybně diskutuje v hlavních městech po celém světě, v neposlední řadě v Kyjevě a Moskvě. Zdá se, že bývalý obchodník Trump – který v roce 1987 vydal knihu s názvem The Art of the Deal – věří, že vyjednávání o konci války je podobné vyjednávání jako o ceně nemovitosti v New Yorku,“ napsal server Kyiv Independent.

Trump se totiž dosud nijak konkrétně nevyjadřoval ke svým plánům.

„Řekl bych Zelenskému, ‚Už ne. Musíš se dohodnout.‘ Řekl bych Putinovi, že když neuzavře dohodu, dáme Ukrajincům hodně. Dáme Ukrajině víc, než kdy dostali, kdybychom museli,“ řekl Trump v rozhovoru z července 2023. „Dohodu udělám během jednoho dne. Jednoho dne,“ dodal Trump.

Někdejší ukrajinský důstojník vystupující na sociální síti X pod jménem Tatarigami poznamenal, že je jeden horší než druhý.

Plány počítají např. s vytvořením demilitarizované zóny mezi Ruskem a Ukrajinou. Podobná zóna existuje např. na Korejském poloostrově. Podle někdejšího ukrajinského důstojníka má však tento plán zásadní slabinu. Demilitarizovanou oblast musejí vynutit další vojenské jednotky. Jednotky třetí síly, která dohlédne na to, že hranice demilitarizované zóny nebudou narušovány ani jednou z válčících stran. Na Korejském poloostrově to po roce 1953 byli mimo jiné i Američané.

Vedle toho americký plán počítá s tím, že se Ukrajina zaváže nevstoupit do NATO po dobu příštích dvou desetiletí. Američané by měli Ukrajině výměnou za tento slib dodávat zbraně, které mají odradit Rusy od dalšího útoku na Ukrajině. Jenže podle Tatarigamiho by to nemohlo fungovat, pokud by se Ukrajině nedostávalo podstatně víc vojenské pomoci, než dostává dnes. Pokud bude Ukrajina dostávat stejné množství vojenské pomoci jako teď, případně ještě méně, bude příštích dvacet let den co den čelit hrozbě, že Rusové na její území vtrhnou znovu. A ukradnou Ukrajincům další kus jejich vlasti a pobijí při tom další ukrajinské muže, ženy i děti.

„I když je to teoreticky životaschopné, vyžadovalo by to mnohem vyšší úroveň pomoci, než v současnosti Ukrajina dostává. Postupné tempo ruského vojenského postupu ukazuje, že současná podpora je jako odstrašující prostředek nedostatečná,“ uvedl Tatarigami.

Upozornil také na to, že Trumpovi poradci chtějí, aby tuto americkou pomoc poskytovanou Ukrajině financovaly evropské státy – Německo, Polsko, Francie a další.

„Plán v podstatě zní následovně: Ukrajina nevstoupí do NATO, ale poskytneme jí zbraně – pokud evropské státy budou souhlasit, že budou platit účet. A pokud ne, no, škoda. Zní to jako zastřený pokus opustit Ukrajinu a zároveň vypadat jako vítěz, což je výrazně slabší postoj než přístup (současného poradce Bílého domu pro národní bezpečnost) Jakea Sullivana. A rozhodně to neskončí válku za 24 hodin,“ uzavřel Tatarigami.

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…