S odkazem na ruské zdroje informuje server PrvníZprávy.cz o tom, že si Turci nenechají od EU všechno líbit. Pakliže britský premiér David Cameron zemi půlměsíce vzkazuje, že se stane členem EU nejdříve v roce 3000, musí počítat s tím, že z Ankary přijde reakce. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuš si položil otázku, kde bude EU za takových 30 let.
„Pokud někdo říká, že proces přistoupení Turecka k EU bude pokračovat až do roku 3000, není to ostuda Turecka, ale těch, kteří vyjádřili podobné myšlenky. Měli by se ptát, co se stane s dnešní Evropskou unií po 30 letech. Plníme podmínky, k nimž jsme se zavázali vůči liberalizaci vízového režimu, nicméně bych chtěl zdůraznit, že Turecko není závislé na EU,“ cituje Kurtulmuše agentura Ria Novosti z projevu v tureckém parlamentu.
Turecko požádalo o vstup do EU v roce 1987 a podle Camerona postupuje v harmonizaci svého prostředí s EU jen velmi pomalu. Jenže Evropská unie teď Turecko potřebuje kvůli uprchlické krizi. Ankara brzdí proud uprchlíků mířící na starý kontinent a na oplátku požaduje liberalizaci vízové politiky. EU je ochotna na tento požadavek přistoupit jen při splnění sedmi desítek podmínek a tureckým politikům se to ani trochu nelíbí. Zdá se jim, že byli podvedeni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp