Smlouva ACTA chce bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů nebo jiné formy podloudné výroby. Podle Anonymous se ale snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu.
"Není správné, když si někdo bere něco, co není jeho, za co nezaplatil," řekl ČTK ředitel distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč. "Ti lidé nevědí, o čem mluví. Svoboda slova a krádež jsou dvě rozdílné věci."
Podle majitele serveru play.cz Pavla Sodomky měla smlouva být veřejně diskutována. "Demokratický proces je přeci založený na tom, že k zákonům mají všichni přístup a mohou se k nim vyjadřovat. Přitom text smlouvy se týká všech, kdo se pohybují na internetu," podotkl. Diskuse o smlouvě se ale nevedla, dokud nebyla podepsána.
Svěrák: Nikdo by se neměl obohacovat na něčí úkor
"Svobodný přístup k informacím nelze zaměňovat se svobodným přístupem k intelektuálnímu vlastnictví a tedy k soukromému majetku. Nikdo by se neměl obohacovat na něčí úkor," zastal se smlouvy režisér Jan Svěrák, který se soudí se společností share-rapid.cz kvůli filmu Kuky se vrací, který si lidé mohli z jejich serveru stáhnout předtím, než vyšel na DVD.
Se Svěrákem souhlasí i ředitel společnosti Bontonfilm Aleš Danelis. "Hackeři nejdou jen po zcizování filmových děl, ale i po bankovních účtech. Ukazuje se tak, že jim jde o finance. Je to krádež majetku, nezáleží, zda ve formě finanční na bankovním účtu či intelektuální. Pokud si společnost neuvědomí, že jejich hodnota je stejná, budeme s tím mít vždy problémy," řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par