V současné době dluží rodiče na výživném okolo třinácti miliard korun. Dříve byla situace horší, šlo o šestnáct miliard, ale za pomoci sankce v podobě odebírání řidičského průkazu se tato cifra zmenšila. Nyní přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem, aby stát platit zálohy na výživném a od neplatičů je potom vymáhal exekucemi nebo z jiných rezerv.
Pokud by zákon prošel, počítá ministerstvo s tím, že by v prvním roce musela státní kasa vydat včetně nákladů na administrativu kolem 841 milionů korun. Předpokládá se však, že z celé dlužné částky se podaří získat jen 3 až 6 procent od neplatičů alimentů. Nový zákon by mohl platit už v roce 2016.
Jen vloni skončilo ve vězení dvanáct a půl tisíce neplatičů výživného, a neplacení alimentů je tak v České republice třetím nejčastějším řešeným trestným činem.
Nárok na uplatnění zálohového výživného od státu může uplatnit rodič, který neobdrží alimenty pro dítě po dobu více než tří měsíců. Nárok platí samozřejmě i v případě, že nebude řádně placena plná výše výživného. Návrh zákona počítá s průměrným výživným 2 532 korun.
V minulém roce vyměřil soud 45 tisícům rodičů placení alimentů. Na základě odhadů bude výživné platit jen polovina.
„Stát by měl pomáhat samoživitelkám či samoživitelům, ale až v případě, kdy by byla vyčerpána veškerá možná další restriktivní opatření, jako jsou zmrazení platu, odebrání řidičského průkazu, exekuce na majetku, znepříjemnění osobního života apod.,“ řekla předsedkyně poslanecké komise pro rodiny a poslankyně ANO Radka Maxová s tím, že navrhovaný zákon neřeší tuto problematiku celkově. Maxová bude mimochodem také hostem pořadu Máte slovo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ste