USA a Čína musí zůstat partnery. Daníte lidi, co pracují, platíte lidi, co nepracují, a spousta lidí pak nepracuje. Elitní ekonom z USA hovoří

27.09.2022 8:02 | Komentář

Kanál Jany Bobošíkové a Hany Lipovské měl tentokrát vzácného hosta, amerického ekonoma Arthura Laffera, který pracoval pro demokratické i republikánské prezidenty. Ten v pořadu vysvětloval, proč vysoké daně nefungují. „Pokud daníte lidi, kteří pracují, a platíte lidi, kteří nepracují, nedivte se, že spousta lidí nepracuje,“ řekl například. Také se vyjadřoval k obchodním vztahům s Čínou, je pro to, aby USA a Čína zůstaly partnery a „nevyhodily se do povětří“.

USA a Čína musí zůstat partnery. Daníte lidi, co pracují, platíte lidi, co nepracují, a spousta lidí pak nepracuje. Elitní ekonom z USA hovoří
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký ekonom Arthur Laffer

Laffer uvedl, že pracoval jak pro republikány, tak pro demokraty. Z prezidentů například pro Ronalda Reagana či Donalda Trumpa nebo J. F. Kennedyho. Jedním z témat rozhovoru bylo zadlužení USA, které dramaticky narostlo. Jeden z důvodů jsou dle Laffera sociální výdaje. „Což je podle mě obrovský problém. Znovu opakuji, pokud daníte lidi, kteří pracují, a platíte lidi, kteří nepracují, nedivte se, že spousta lidí nepracuje,“ pravil ekonom, autor Lafferovy křivky. Podotkl, že narůst sociálních výdajů vedl k poklesu hospodářského růstu.

Laffer chválil Billa Clintona, protože snižoval rozpočet americké vlády, stejně tak Johnna F. Kennedyho a Ronalda Reagana. „A pak jsme dostali Bushe. Dostali jsme Obamu. Dostali jsme celé období dvoustranné ignorace a mizerné politiky, až jsme dospěli k Trumpovi. Trump dělal velmi dobrou hospodářskou politiku, mluvím teď jen o ekonomice. A pak nás zasáhla pandemie, celé to vybouchlo a teď jsme tam, kde jsme,“ řekl. Dodal, že USA procházejí cykly a na rozdíl od některých jiných zemí v nich skutečně lze změnit směr ve volbách.

„Právě procházíme špatným obdobím. Obdobím vlády lidí, kteří si myslí, že mohou řídit ekonomiku shora dolů. Ti lidé, kteří pocházejí z horšího prostředí a dali se na ekonomiku, protože chtějí věci řídit. Víte, o jakých lidech mluvím,“ doplnil s tím, že když vyhrají zastánci přerozdělování, ekonomika klesá.

Ekonom se přiznal, že jeho první návštěva v Číně v 70. letech mu učarovala. „Myslím, že Čína a USA jsou v tomto světě dokonalými partnery,“ uvedl s tím, že myslí obchod. „Pokud se Číně bude dařit, nebudu naštvaný, budu tleskat,“ pokračoval a zmínil, že v Číně došlo k největšímu snížení chudoby na světě, mimo jiné i proto, že snížila daně. Doufá, že se Čína a USA vzájemně nevyhodí do povětří.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…