„Sdílíme válečnického ducha, který definuje naše síly,“ prohlásil Hegseth během setkání s japonským ministrem obrany Genem Nakatanim v Tokiu. „Japonsko je naším nepostradatelným spojencem v konfrontaci s vojenskou agresí komunistické Číny,“ dodal s odkazem na napětí v oblasti Tchajwanského průlivu.
Japonsko označil za „základní kámen míru a bezpečnosti v Indo-Pacifiku“ a zdůraznil, že vláda prezidenta Donalda Trumpa hodlá pokračovat v úzké spolupráci s tímto klíčovým asijským spojencem, informuje agentura Reuters.
Loni v červenci Bílý dům tehdejšího prezidenta Joea Bidena oznámil zásadní reorganizaci amerického velení v Japonsku, jejíž cílem je prohloubit koordinaci s japonskými silami. Obě země přitom označily Čínu za „největší strategickou výzvu“.
Nově bude v Japonsku působit společný operační velitel, který bude protějškem velitele jednotného operačního velitelství japonských sil sebeobrany, jež bylo zřízeno minulý týden.
Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?Anketa
V Japonsku je aktuálně dislokováno 50 000 amerických vojáků, stíhací letky a jediná americká letadlová skupina v předním nasazení. Tato přítomnost je klíčová pro udržení vlivu v oblasti východní Asie.
Japonsko v poslední době zdvojnásobuje své vojenské výdaje včetně nákupu raket s delším doletem. Jeho operační možnosti však stále omezuje poválečná ústava, kterou zemi vnutily USA a která Japonsku zakazuje vést útočné války.
Hegseth a Nakatani se dohodli na urychlení společného projektu výroby vzdušných raket AMRAAM. Diskutovali také o možné spolupráci při produkci protiletadlových raket SM-6, které by pomohly řešit nedostatek munice.
„Požádal jsem ministra Nakataniho o větší přístup k jihovýchodním ostrovům Japonska, které leží v blízkosti sporného Východočínského moře a Tchaj-wanu,“ uvedl Hegseth.
Hegsethova cesta po Asii, která je jeho první oficiální návštěvou regionu ve funkci ministra obrany, byla poznamenána skandálem. Podle zjištění médií sdílel detaily o chystaných amerických útocích na Jemen v soukromé skupině na aplikaci Signal. Mezi členy skupiny byli šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg, ředitelka národní rozvědky Tulsi Gabbardová, šéf CIA John Ratcliffe a poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz.
Na otázku, zda v této skupině zveřejnil utajované informace, Hegseth v neděli nereagoval. Gabbardová však v úterý prohlásila před Kongresem, že právě ministr obrany je tím, kdo rozhoduje o tom, které obranné informace jsou klasifikované.
Před cestou do Japonska Hegseth navštívil Filipíny a v sobotu se zúčastnil pietního aktu na Iwodžimě, kde před 80 lety probíhaly krvavé boje mezi americkými a japonskými jednotkami.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera