Stovky Ujgurů se do Prahy sjely proto, že hlavní město Česka považují za jedno z center podpory lidských práv. Na tomto světovém Ujgurském kongresu si budou pronásledovaní Ujguři v diaspoře volit nové vedení na tři roky.
A zatímco vedení Prahy i část Senátu kongres podpoří svojí přítomností, Ministerstvo zahraničí se k věci staví spíše opatrně. „Politická podpora akci je poměrně opatrná. Existují náznaky, že reakce čínské strany na sebe nenechají dlouho čekat,“ prohlásil diplomatický zdroj pro Lidové noviny.
Kongresu ale záštitu udělil pražský primátor Zdeněk Hřib, který je k Číně dlouhodobě velmi kritický a je si vědom, že vztahy Prahy a Pekingu jsou stejně na bodu mrazu. „Budu mluvit o nedávných zkušenostech Prahy se šikanou ze strany Číny,“ uvedl Hřib, který se chce setkat také s přeživšími z ujgurských detenčních center.
„Zástupci Číny již projevili znepokojení nad touto akcí prostřednictvím zprávy politické rady čínského velvyslanectví v České republice, již adresovali magistrátnímu oddělení zahraničních vztahů a protokolárních záležitostí. „Jakýkoliv soudný člověk by měl podle mého názoru být znepokojen tím, že v roce 2021 existují v Číně koncentráky pro náboženské a jiné menšiny. Jako lékař mám problém také se zprávami o násilném odebírání orgánů,“ dodal Hřib.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.