Institut ISW upozorňuje, že ruská strana chystá rozsáhlou ofenzivu, která má znovu získat válečné štěstí na hlavně ruských zbraní. Ponese s sebou velké náklady, ale Putin podle agentury Bloomberg věří, že Rusové budou ochotni nést náklady déle trvající války, pokud uvěří, že nakonec skončí ruským vítězstvím.
„Podle úředníků, poradců a dalších osob obeznámených se situací chce Kreml demonstrovat, že jeho síly mohou po měsících ztrát území znovu získat iniciativu, a vyvinout tlak na Kyjev a jeho podporovatele, aby souhlasili s určitým druhem příměří, které by Rusku ponechalo kontrolu nad územím, které nyní okupuje,“ napsala agentura Bloomberg s tím, že nejpravděpodobnější zásah provedou ruské síly u Luhansku.
Také podle amerického ISW chystá Kreml novou ofenzivu. „Tato zpráva je v souladu se současným hodnocením a prognózou ISW, že Kreml se pravděpodobně připravuje k provedení rozhodující strategické akce – s největší pravděpodobností v Luhanské oblasti – v příštích 6 měsících s cílem znovu získat iniciativu a ukončit sérii operačních úspěchů Ukrajiny. ISW dříve vyhodnotil, že rozhodující strategickou akcí v Luhanské oblasti by mohla být buď velká ofenzíva, nebo ruská obranná operace s cílem porazit a využít ukrajinskou protiofenzívu,“ uvedl institut.
K útoku by podle ISW mohlo vedle Luhansku dojít také u Vuhledaru. Podle institutu není příliš pravděpodobné, že ruská ofenziva proběhne z Běloruska na sever Ukrajiny. Ruské útoky v Záporoží mohou být pokusem rozmělnit ukrajinské síly v oblasti Luhansku.
„Je velmi nepravděpodobné, že by tato nová ofenzíva zamířila z Běloruska na sever Ukrajiny. Nic nenasvědčuje tomu, že ruské síly vytvářejí v Bělorusku úderné skupiny; ruské složky v Bělorusku využívají především běloruskou infrastrukturu a výcvikové kapacity pro výcvikové rotace,“ uvedl institut.
Ruští vojenští blogeři podle ISW předpokládají, že k ruské ofenzivě v budoucnu dojde buď na východě Ukrajiny, nebo u Chersonu.
Mezitím Filippo Grandi, šéf agentury OSN pro uprchlíky, obvinil Moskvu z porušování „základních“ zásad ochrany dětí tím, že dětským uprchlíkům bez doprovodu vydává ruské pasy. Tyto děti byly později dávány k adopci do ruských rodin. Na Grandiho slova upozornila BBC. Grandi však přiznal, že neví, kolika dětí se to týká. „Ve válečné situaci nemůžete zjistit, zda děti mají rodiny nebo opatrovníky. A proto, dokud se to nevyjasní, nemůžete jim dát jinou státní příslušnost nebo je nechat adoptovat jinou rodinou,“ řekl.
Podle posledních údajů UNHCR byly v Rusku zaznamenány téměř tři miliony uprchlíků z Ukrajiny – více než v kterékoli jiné evropské zemi. Není jasné, kolik z nich jsou děti. Poradce ukrajinského prezidenta počátkem tohoto měsíce uvedl, že z okupovaných částí Ukrajiny bylo do Ruska „deportováno“ téměř čtrnáct tisíc dětí, a obvinil ho z jejich únosu. Kreml tato obvinění popřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.