Kancelář francouzského prezidenta uvedla, že prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi cestovali do Kyjeva společně z Polska. Macron po příjezdu do Kyjeva řekl novinářům, že lídři tří největších ekonomik Evropské unie předají ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému poselství „evropské solidarity“.
Scholz dodal, že lídři EU chtějí „ukázat svou podporu Ukrajině a občanům Ukrajiny“. „Nechceme ale jen demonstrovat solidaritu, chceme také ujistit, že pomoc, kterou organizujeme - finanční a humanitární, ale také pokud jde o zbraně - bude pokračovat," řekl Scholz.
Na bitevním poli náčelník ukrajinské armády řekl, že Rusko soustředilo své hlavní úderné síly na severu Luhanské oblasti a že se snaží zaútočit současně v devíti směrech.
„Tvrdý boj o Luhanskou oblast pokračuje,“ uvedl v online zprávě Valerij Zalužnyj, vrchní velitel ozbrojených sil. Rusové používali letadla, rakety a dělostřelectvo, dodal.
Tvrdé boje pokračují také v Severodoněcku.
Britské ministerstvo obrany ve svém denním zpravodajském bulletinu počátkem 16. června uvedlo, že i když je situace pro obránce Severodoněcku nadále extrémně obtížná, Ukrajině se pravděpodobně podařilo stáhnout velkou část svých bojových jednotek, které město původně držely.
Britská rozvědka také poukázala na pravděpodobné potíže, které má Rusko při doplňování svých vojáků padlých na bojišti. „Jak tvrdí ukrajinské úřady, některé ruské bojové taktické skupiny (BTG) - obvykle čítající 600 až 800 osob - byly schopny shromáždit jen 30 vojáků," uvedl bulletin.
Další informace naleznete zde
Organizace spojených národů varovala, že v Severodoněcku zůstává uvězněno asi 12 000 civilistů, kterým docházejí základní zásoby, a mnoho z nich se ukrývá v bunkrech pod městskou chemičkou Azot.
„Nedostatek vody a hygienických prostředků jsou velkým problémem. Dělá nám to obrovské starosti, protože lidé bez vody nemohou dlouho přežít," řekl BBC mluvčí úřadu OSN pro humanitární záležitosti Saviano Abreu a dodal, že v zemi dochází také jídlo a lékařské zásoby.
Rusko vyzvalo ukrajinské obránce ukryté v chemické továrně Azot ve městě, aby se vzdali svého „nesmyslného odporu a složili zbraně", přičemž přislíbilo zřízení humanitárního koridoru pro civilisty.
Ukrajinští obránci výzvu Rusů zcela ignorovali.
Administrativa Joea Bidena posílá na Ukrajinu další vojenské vybavení. Dodávky podle Pentagonu zahrnují 18 houfnic, 36 000 nábojů pro ně, dva systémy pobřežní obrany Harpuny, rakety, zabezpečené vysílačky, tisíce zařízení pro noční vidění a finanční prostředky na výcvik.
Šéf Aliance Jens Stoltenberg v projevu před setkáním ministrů obrany NATO v Bruselu 15. června řekl, že je „naléhavá potřeba“ poslat Kyjevu pokročilejší zbraně, ale varoval, že seznámení ukrajinské armády s novými zbraňovými systémy nějakou dobu zabere. „Ukrajina je skutečně ve velmi kritické situaci, a proto je naléhavě potřeba zakročit,“ řekl Stoltenberg novinářům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.