Ukrajina? Upadající Rusko chce vzbudit strach. Profesor Lukeš má jasno. A Čechy zfackoval vlastní historií

13.01.2022 16:05 | Zprávy

Ani středeční jednání mezi představiteli NATO a Ruska nevedlo k posunu řešení situace na ukrajinsko-ruské hranici. Bez hmatatelného výsledku skončilo i pondělní setkání amerických a ruských vyjednavačů. Zbývají už jen dnešní rozhovory pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, po kterých se chce Rusko rozhodnout, jestli bude v těchto jednáních se Západem pokračovat. Kreml na ruské hranici s Ukrajinou v posledních týdnech soustředí desetitisíce vojáků, ze strany západních zemí proto zaznívají obavy, že Rusko chystá invazi. Je pravděpodobné, že Rusko, i když to nyní popírá, napadne Ukrajinu, pokud jednání selžou? O tom v Interview Plus Českého rozhlasu hovořil profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě v Bostonu Igor Lukeš.

Ukrajina? Upadající Rusko chce vzbudit strach. Profesor Lukeš má jasno. A Čechy zfackoval vlastní historií
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Igor Lukeš

Úvodem se Lukeš vyjádřil k otázce, že západní a ruští představitelé jednají tento týden už potřetí na různých místech a v různých formátech – tak zda se to dá vnímat jako svého druhu vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina, že se taková několikakolová jednání konají. „Je docela možné, že pan Putin především chtěl na sebe, jak naznačujete, ztrhnout pozornost světa, že zkrátka chce být hvězdou jako, řekněme, car Alexandr na vídeňském kongresu. A je samozřejmě také ale pravda, že tuhle krizi – a to jste také řekl v úvodu, způsobilo svou vojenskou koncentrací na ukrajinských hranicích Rusko. A proto klíč k řešení té krize je v Kremlu,“ poznamenal Lukeš. 

NATO odmítlo ruské požadavky, především odmítlo dát záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem Aliance, a Rusko dál na těchto požadavcích trvá. Je tedy v danou chvíli ještě vůbec o čem jednat? „Především je dobře, že spolu jednají a nestřílejí na sebe. To samo o sobě je jistě velmi pozitivní. Ale jestli jednání může nahradit, nebo může přimět Rusko k tomu, aby se začalo chovat zodpovědně, to je samozřejmě otázka, kterou dnes nedokáže zodpovědět nikdo,“ zmínil.

Lukeš se následně vyjádřil také k tomu, že Washington ani nikdo jiný nemůže Ukrajině zavřít dveře před nosem. „Ale je také pravda, že pokud ta země nekontroluje své území, samozřejmě se nemůže okamžitě stát členem té organizace,“ dodal. 

Proč tedy Moskvu tato otázka tak zajímá? „Tady bychom se museli dostat do oblasti čistých spekulací, protože fakta k tomu nikdo jen tak nenajde. Podle mého názoru je docela možné, že jde v podstatě o pokus na straně Putina zakrýt to, že situace jeho země po tolika letech vládnutí není zdaleka růžová. Ruská ekonomika je srovnatelná s italskou nebo tureckou a nepředstavuje ani desetinu ekonomiky americké nebo čínské. Demograficky od roku 1991 Rusko ztratilo deset milionů obyvatel a nejlepší lidé stále odcházejí. Průměrná životnost mužů v dnešním Rusku je 66 let, a to je méně než v Guatemale či v Sýrii. Závislost světa na naftě a na plynu bude bezpochyby dlouhodobě klesat. A to jsou samozřejmě hlavní zdroje ruského bohatství. A proto je docela možné, že Putinovým cílem v této celé situaci je, aby když už nic jiného, šel z Ruska alespoň strach,“ dodal.

Skutečné problémy Ruska jsou podle něj ruské. „Ty nemají co společného s Ukrajinou, ty vůbec nemají co dělat s Gruzií nebo s Běloruskem, to jsou všechno zástupné problémy, které Putin neustále tlačí do středu dějin, naposledy teď Kazachstánu. Protože je mnohem složitější podívat se pravdě do tváře a jedním z těch faktorů je, že ta země vymírá. A všichni inteligentní lidé, nebo velká část těch inteligentních lidí, pravidelně z Ruska odcházejí. Co s tím dělat? Zahájíme někde nějakou další krizi. Dnes na Ukrajině, zítra v Kazachstánu,“ sdělil. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…