Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních

14.11.2024 20:06 | Zprávy

V době, kdy se diskutuje o možnosti, že by se Ukrajina mohla uchýlit k jaderným zbraním, pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc Kyjevu, připomíná server Euromaidan Press slova bývalého šéfa Evropské komise Joseho Manuela Barrose. Ruský vůdce Putin mu prý tvrdil, že Ukrajina je „umělá země vytvořená CIA a Evropskou komisí“. Putinovým cílem podle Barosse bylo zabránit tomu, aby se Ukrajina stala zemí, dodal při ohlédnutí za událostmi z roku 2014.

Ukrajina a CIA. Svědectví o Putinovi ve světle zpráv o jaderných zbraních
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

List The Times 13. listopadu uvedl, že Ukrajina by mohla vyvinout základní jadernou bombu „během několika měsíců“, pokud by vojenská pomoc USA poskytovaná Kyjevu byla pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa zastavena, jak vyplývá z informačního dokumentu připraveného pro ukrajinské ministerstvo obrany, který list viděl.

Zpráva naznačuje, že Ukrajina by mohla rychle postavit základní zařízení využívající plutonium a technologii podobnou té z atomové bomby, kterou USA svrhly na Nagasaki v roce 1945.

„Vytvořit jednoduchou atomovou bombu, jako to udělaly Spojené státy během projektu Manhattan, by o 80 let později nebylo obtížným úkolem,“ píše se v dokumentu.

V době, kdy se o možné jaderné bombě na ukrajinském území horlivě debatovalo, poukázal server Euromaidan Press na vyjádření Joseho Manuela Barosse, šéfa Evropské komise (2004–2014). Ten v rozhovoru pro Euronews vzpomínal, že mu ruský prezident sdělil, že „Ukrajina je umělá země vytvořená CIA a Evropskou komisí“.

 

 

Barosso, který byl v době anexe ve funkci, měl Putinovi tehdy odvětit, že pokud Ukrajinu vytvořila Evropská komise, měl by o tom být jako šéf této Komise informován.

Při přemítání nad událostmi z roku 2014, kdy Putin obsadil Krym a vtrhl do Doněcké a Luhanské oblasti, Barrosso také uvedl, že „Putinovým cílem bylo zabránit tomu, aby se Ukrajina stala zemí.“ Popsal také, jak se vedoucí představitelé Evropské unie v zákulisí snažili vytvořit jednotnou frontu proti expanzionismu prezidenta Vladimira Putina.

„V pozadí naší mysli nebo mysli evropských vlád bylo, že Krym je zvláštní případ. Proto dnes, upřímně řečeno, nikdo nevěří, že Ukrajina získá Krym zpět. Taková je realita,“ řekl Barroso v exkluzivním rozhovoru pro Euronews, kde vyzýval k podpoře Ukrajiny, i když podle něj „nikdo nevěří, že dostane zpět Krym“.

Při své podzimní návštěvě USA měl prezident budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi říct, že se buď stane členem NATO, nebo se zajistí jadernými zbraněmi.

„Buď bude mít Ukrajina jaderné zbraně, a to bude naše ochrana, nebo bychom měli mít nějakou alianci. Kromě NATO dnes neznáme žádné efektivní aliance,“ řekl Zelenskyj.

O dva měsíce později, kdy už je s definitivní platností jasné, že Trump skutečně bude prezidentem, z ukrajinské strany zaznělo, že jadernou bombu může mít během pár měsíců. Jenže se zdá, že někdy možná levá ukrajinská ruka neví, co dělá pravá, protože ukrajinské ministerstvo zahraničí už popřelo zprávy médií naznačující, že Kyjev plánoval vyvinout zbraně hromadného ničení.

„Ukrajina se zavázala k NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní); nevlastníme, nevyvíjíme ani nemáme v úmyslu získat jaderné zbraně,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychyj na sociální síti X. „Ukrajina úzce spolupracuje s MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii) a je plně transparentní, pokud jde o její monitorování, které vylučuje použití jaderných materiálů pro vojenské účely.“

„Přinutíme Rusko, aby se postavilo realitě, konkrétně mezinárodnímu právu, síle globální solidarity a potřebě obnovit plnou spravedlnost pro Ukrajinu a nakonec trvalý mír pro celou naši zemi,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v září při projevu na Krymské platformě, každoročním summitu věnovaném obnově černomořského poloostrova.

Mluvčí Evropské komise, kterou v současnosti vede Ursula von der Leyenová, ve svém prohlášení pro Euronews uvedla, že „Krym je Ukrajina“.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 23 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

22:21 „Potom, pošleme.“ Bojovníci s dezinformacemi přistiženi při lži. Tvrdá slova novinářky

Vyhýbavé odpovědi a značná nervozita, tak vypadala reakce lidí spolupracujících s redakcí Visegrad I…