Ukrajina bude mít podle Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu

20.03.2023 6:30 | Zprávy

Ukrajina bude mít podle českého prezidenta Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu. Pokud se nezdaří, bude nesmírně obtížné získat finance na další, míní. Pavel to řekl v rozhovoru, jehož část v neděli zveřejnil server polského listu Rzeczpospolita.

Ukrajina bude mít podle Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel

Vyjádřil v něm také přesvědčení, že zájem Spojených států o Ukrajinu a výše jejich pomoci může v příštím roce klesnout. A až poklesne americký zájem, stane se tak podle něj i u mnoha evropských zemí.

Rozsáhlou protiofenzivu, která by Ukrajině umožnila znovudobýt území obsazené Ruskem, by měl Kyjev podle Pavla zahájit během několika měsíců. Je k tomu příležitost. „Po příští zimě bude nesmírně obtížné udržet současnou úroveň pomoci,“ je přesvědčen. Únava z války, která pokračuje třináctým měsícem, nespočívá podle něj jen ve vyčerpání lidských zdrojů a techniky, či zničení infrastruktury na Ukrajině, ale také v únavě zemí, které pomoc poskytují.

Konkrétně český prezident zmínil Spojené státy, které příští rok čeká kampaň před podzimními prezidentskými volbami. S tím je podle něj třeba se smířit. Právě při prezidentských kampaních v USA se podle Pavla pozornost politiků i tamní veřejnosti soustředí převážně na domácí témata, a může se tak stát, že zájem Spojených států o Ukrajinu klesne.

Jedenašedesátiletý politik, který v minulém týdnu Polsko navštívil, také odpovídal na otázku týkající se možných úvah některých západních zemí o tom, že by se Ukrajina vzdala části svého území. „Nikdy bych Ukrajinu nenabádal, aby se vzdala části svého území, aby udělala nějaký ústupek,“ řekl k tomu Pavel, podle něhož případné rozhodnutí náleží jen Ukrajincům. „Neměli bychom Kyjev tlačit žádným směrem, neměli bychom je ani nabádat k ústupkům, ani k boji do posledního muže,“ míní.

Západ podle něj Ukrajině může pouze poskytovat pomoc. I ta má ale své limity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fašismus je zpět: Západu vládnou korporace. Politici tančí podle zadání... , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemedard , 20.03.2023 10:35:48
... za pomoci stamiliard dolarů provedly mocné korporace tichý "státní převrat" na celém Západě, když aplikovaly starý recept Mussoliniho, převrátily demokracii ve fašistický (korporativistický) systém, a pomocí zkorumpovaných politiků převzaly moc bez jediného výstřelu ... Jednou z hlavních charakteristik antidemokratické korporativistické společnosti je způsob, jakým se parlament a lidé stávají služebníky cizího byznysu. Velké stavební, dopravní, farmaceutické nebo vojenské projekty nejsou řízeny vládou a demokraticky vyjádřenou potřebou, ale korporacemi, které vytvářejí „potřeby“ - a plány, systémy a rozpočty na jejich realizaci.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

19:37 Green Deal a zbrojení? Unijní země mají velký problém, spočítal ekonom

Analytik Philipp Heimberger z Vídeňského ústavu pro mezinárodní studia varuje, že pro státy Evropské…