„Unie totiž svým východním sousedům nabízí nešťastný mix neurčitých nadějí, spousty mentorování s pouhou troškou solidarity navrch. Podle všeho tomu jinak být ani nemůže – německá vláda je ochromená skandálem kolem spolupráce s americkými tajnými službami, zatímco sama EU už není společenstvím hodnot, ale čistě ekonomickým spolkem, v němž se všechny strany snaží vybalancovávat své národní egoismy," píše analytička s odvoláním na německý Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Na současných vztazích s Ukrajinou nijak neprofituje ani EU, na jedné straně totiž ekonomicky trpí sankcemi, které uvalila na Moskvu na přání USA, a k tomu ještě daňoví poplatníci posílají peníze na Ukrajinu v rámci půjček, u nichž se věřitelé začínají domáhat jejich postupného navrácení. A Spojené státy s Ruskem čile obchodují.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko se ale vrátil ze summitu s prázdnýma rukama, protože německá kancléřka Angela Merkelová konstatovala, že současné partnerství ještě neznamená vstupenku do EU, což je přesně to, o co vládě v Kyjevě jde. Z Bruselu ale zní především kritika, že Ukrajina nedělá mnoho při prosazování reforem a v boji s korupcí, velkou moc má ukrajinská tajná služba atd. Otázkou přitom je, zda se Ukrajina skutečně přiblíží evropskému pojetí státu a práv občanů. Mohla by si to také rozmyslet a od EU se začít odklánět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp