Ukrajinské síly čím dál častěji útočí na ruské cíle na okupovaných územích. Velká série výbuchů minulý týden zničila ruská vojenská letadla na černomořské základně na krymském pobřeží. Ukrajina tento útok oficiálně nepřiznala, ale poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že jde o „demilitarizaci v akci“.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že k výbuchům na severu Krymu došlo v dočasném muničním skladu na základně u obce Maiske. Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov označil výbuchy podle informací BBC za „úder, který byl slyšet daleko za stepí“.
Podle ministerstva obrany nedošlo k žádným ztrátám na životech. Ruskem jmenovaný šéf regionu Sergej Aksjonov místo navštívil a uvedl, že z nedaleké vesnice bylo přesunuto 2000 lidí a dva lidé byli zraněni. „Jeden člověk má střepinové zranění a na jednoho spadla zeď. Jejich životy naštěstí nejsou ohroženy,“ uvedl.
Ukrajina se ani k těmto útokům nepřihlásila, mluvčí velení ukrajinského letectva Jurij Ignat uvedl, že exploze byly způsobeny tím, že Rusko „nedodrželo protipožární opatření“.
„Jsme tím samozřejmě uspokojeni, protože Džankoj byl jedním z míst, kde nepřítel držel své vrtulníky a další techniku,“ uvedl Ignat. Že nešlo o úspěšný ukrajinský útok ostatně tvrdí i ruská propaganda. Ta uvedla i k devastujícím útokům z minulého týdne, že šlo o náhodný incident. Satelitní snímky ovšem na letecké základně v Sakách odhalily značné škody, přičemž bylo zničeno nejméně osm bojových letadel.
Od června ukrajinské síly podle ministra obrany použily americké raketomety Himars k zasažení až 50 skladů zbraní. Zasaženy byly také mosty na jihu, což ohrozilo životně důležité zásobovací trasy z Krymu do Chersonu. Zjevná schopnost ukrajinské armády dosáhnout tak daleko za nepřátelské linie vyvolává u Rusů značné rozpaky. Výbuchy v Sakách byly viditelné z nedalekých pláží, zatímco videa zveřejněná poté na sociálních sítích ukazovala proudy turistů opouštějících Krym, a to přes most postavený přes Kerčský průliv po ruské anexi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.