Ukrajinistka: Rusku nejde jen o Krym či Donbas. A nebude jim stačit ani celá Ukrajina

18.04.2022 20:45 | Zprávy

O Ukrajině a o tom, čím si teď prochází, debatovala s návštěvníky libereckého Fryčova knihkupectví ukrajinistka Lenka Víchová. Na Ukrajinu často jezdí a v Kyjevě byla i v osudný den, 24. února 2022. „Měla jsem možnost zažít první hodiny války, které říkají velká,“ vysvětlila. Vrátila se i k anexi Krymu. „Bylo jasné, že válka nemůže skončit a zamrznout, jak říkalo mnoho analytiků. Rusko totiž nepotřebovalo žádný zmražený konflikt, ale potřebovalo Ukrajinu obsadit celou. A nemuselo to být obsazení armádou. Kdyby se Ukrajina podvolila jako Bělorusko, to by Rusku úplně stačilo,“ domnívala se.

Ukrajinistka: Rusku nejde jen o Krym či Donbas. A nebude jim stačit ani celá Ukrajina
Foto: Repro Youtube
Popisek: Postupující ruské jednotky

Lenka Víchová mluvila o historii Ukrajiny, odpovídala i na otázku, co je národní vlastností Ukrajinců. „Houževnatost. Jsou to velmi pracovití, houževnatí lidé. Určitá bojovnost v té houževnatosti je také,“ popsala. Další věcí je touha po svobodě. „Jestli se k něčemu v historii Ukrajinci vztahují, tak je to kozácké hnutí. A to bylo právě o svobodě,“ konstatovala. 

Kořeny dnešní války vidí v událostech před sto lety. „Mám pocit, že jsou to nedořešené věci ještě z roku 1918, tedy po první světové válce. Ukrajina vyhlásila nezávislost, stejně jako řada jiných evropských národů, ve chvíli, kdy se hroutila impéria. Bohužel se jí nepovedlo si nezávislost udržet. Pokud to zjednoduším, tak došlo k něčemu podobnému jako v roce 2014 na Donbasu. Tehdy vyhlásila Ukrajina nezávislost, Ukrajinskou lidovou republiku s centrem v Kyjevě. Za chvíli vyhlásili bolševici Ukrajinskou socialistickou lidovou republiku v Charkově. Takových novotvarů bylo na území Ukrajiny ještě několik. Až do roku 1934 byl hlavním městem Ukrajinské sovětské socialistické republiky Charkov, až pak se jím stal Kyjev. Byla to finta, kterou Rusové vyzkoušeli i v roce 2014. Vyhlášení nějaké republiky a pak se vojska posouvala dál a dál na západ. Až nakonec nezávislá Ukrajina zanikla. Je to zajímavé téma boje tehdejších Ukrajinců o samostatnost, a také tragické, protože se jim to nepovedlo,“ objasnila. 

V roce 2014 se Rusové pokusili udělat to samé. „Podařilo se jim to pouze na třetině území Luhanské a Doněcké oblasti,“ upozornila. Ve dvacátých letech minulého století neměla Ukrajina v boji za svoji svobodu a nezávislost spojence. K dalšímu takovému boji o nezávislost podle jejích slov došlo v roce 1939, kdy Sovětský svaz zaútočil na Pobaltí a část Polska.

Moskva se s vyhlášením nezávislosti Ukrajiny nikdy nesmířila

Vyhlášení nezávislosti došlo tak až v roce 1991 při rozpadu Sovětského svazu. „Moskva se však s vyhlášením nezávislosti Ukrajiny nesmířila. V první polovině devadesátých let dochází k velmi podobným situacím, ke které došlo v roce 2014. Ale na Krymu. Byly to neustálé nóty a přeposílání mezi parlamenty požadavků Ruské federace s tím, že Krym byl nezákonně předán Ukrajině. Dokonce tam došlo i k bojům. V té době se Ukrajincům tuto situaci povedlo zachránit. Také na to měla vliv první a druhá čečenská válka, takže odvracení pozornosti od Krymu na Kavkaz. V druhé polovině devadesátých let byla podepsána velká smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou o přátelství a spolupráci, ve které Ruská federace uznává konečně Ukrajinu ve svých hranicích, v jakých ji známe do roku 2014,“ připomněla. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …