Ukrajinská propaganda. Západ dostává filtrované informace. Válečný reportér odhaluje

23.03.2023 18:36 | On-line

Válečný reportér Matyáš Zrno přirovnává boje o Bachmut k bojům u Verdunu v první světové válce. „Posun se měří ve stovkách metrů a platí se za něj tisíci mrtvých,“ říká Zrno, který strávil několik dní na ukrajinské frontě. Přístup zahraničních reportérů k samotným vojákům v poli je prý velmi komplikovaný, protože si Ukrajinci v informační válce pečlivě vybírají, co pustí do světa, aby nepodlomili morálku obyvatelstva a ochotu Západu pomáhat.

Ukrajinská propaganda. Západ dostává filtrované informace. Válečný reportér odhaluje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Debata v CEVRO Institutu "Afghánistán zpět pod Tálibánem"

Reportér Matyáš Zrno v rozhovoru pro server iDNES.cz popisoval, jak to aktuálně vypadá na ukrajinské frontě v okolí Bachmutu, o který se vedou několikaměsíční těžké boje. „Je to opravdu mlýnek na maso. Dá se to přirovnat k Verdunu, kde se posun měří ve stovkách metrů a platí se za něj tisíci mrtvých,“ říká válečný reportér CNN Prima NEWS.

Toho prý zpočátku překvapilo, jak obtížné bylo sehnat potřebná povolení, aby se na frontu vůbec mohl dostat. „Ukrajinská armáda přístup na frontu velmi komplikuje. Je to instinktivní sovětská mentalita: nikoho nikam nepouštět a nikomu nic neukazovat,“ popisuje Zrno s tím, že samotní vojáci ho pak ale nekontrolují, a naopak jsou velmi ochotní.

„Ale zároveň je to Ukrajina, takže pak se s někým seznámíte a ten řekne, tak klidně pojeďte s námi. Tak jsme mohli strávit osmnáct hodin s dělostřelci, kteří používali exkluzivní americkou techniku. Nikdo po nás nic nechtěl, nikdo nám nekontroloval záběry. Všechno bylo na dobré slovo,“ líčí překvapivě Zrno, že mohl pořídit záběry, jak ukrajinské jednotky u Bachmutu pálí na ruské pozice z amerických houfnic M777.

Jinak ale podle Zrna Ukrajinci pečlivě vybírají, co v nastalé informační válce pustí do světa. Domácí i západní média tak jsou do značné míry odkázána na pečlivě filtrované informace z generálního štábu, a nejsou tak například zřejmé skutečné ztráty. To vše z důvodu udržení morálky a ochoty Západu poskytovat další pomoc.

„Překvapilo mě, jak jsou v informační válce efektivní. Dělají to chytře, není to do očí bijící primitivní propaganda. Vypouštějí atraktivní záběry z bojů, což je v mediálním světě důležité. Skoro vždy to jsou záběry, kde Ukrajinci dávají Rusům na frak. Z toho vznikl dojem, že všichni Ukrajinci jsou dobře vyzbrojeni a vycvičeni, mají moderní techniku a Rusové jsou mobilizovaní nešťastníci odněkud z Burjatska, kteří vůbec nevědí, která bije,“ vysvětluje Zrno s tím, že to je ovšem falešný obraz reality.

Ve skutečnosti je totiž situace složitější a samozřejmě i v rámci ukrajinské armády jsou lepší a horší jednotky. „Každý velitel na frontě mi potvrdil, že Rusové mají špatné jednotky, ale mají i dobré jednotky. A úplně stejně na tom jsou Ukrajinci. I oni mají nešťastníky, kteří mají za sebou týden výcviku a na frontě pořádně nevědí, co dělat,“ upozorňuje Zrno a dodává, že západní investigativní novináři v poslední době rozkrývají případy korupce v ukrajinské armádě a nedostatečném výcviku nováčků.

Zrno se vyjádřil také k případu Matouše Bulíře, který se vydal na Ukrajinu, kde chtěl zpochybnit, že Západ posílá ukrajinské armádě jakékoliv zbraně. Čeští dobrovolníci ho napadli a video z útoku na Bulíře později umístili na Twitter, kde ho dokonce kvitoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

16:06 „Zašli dál než jindy.“ Ameriku znepokojuje masivní čínská akce u Tchaj-wanu

Z Tchaj-peje – z hlavního města ostrova Tchaj-wan – zaznívá varování, že čínské námořnictvo je momen…