Vajíčky potřísněná ukrajinská vlajka na Národním muzeu v Praze. To je výsledek středečního protestního činu aktivisty Jaroslava Popelky z Holešovské výzvy. ParlamentníListy.cz byly při tom.
Střelba na modrožlutou
Jako „vlk samotář“ vystoupil Popelka ve dvě odpoledne po schodech před historickou budovu Národního muzea v Praze s batohem na zádech. „V roce 1968 stříleli do Národního muzea a našich lidí Ukrajinci. Jejich vlajka by zde tedy neměla viset,“ prohlásil do megafonu. „Špatně jsi se učil, ty v**e. V osmašedesátým tady byli Sověti,“ křikl na něj jeden z hloučku studentů, kteří právě postávali na místě.
Popelka vysvětluje
Následně vytáhl Popelka z batohu připravenou krabici s křepelčími vajíčky a začal prakem střílet na vlajku, u níž modrý pruh symbolizuje nebe a žlutý zralá pšeničná pole. Trefil se asi čtyřikrát. „Běž s tím někam, ty d****e,“ ozvalo se z hloučku studentů, což ale práče Popelku neodradilo od dalších pokusů. V krabičce měl dokonce připravenou plynovou pistoli, kterou chtěl na vlajku střílet barvu, ale k tomu už se nedostal. Na místo dorazilo šest policistů, kteří mu zabránili v pokračování. Popelku legitimovali a odvedli na místní policejní stanici.
Během březnové protivládní demonstrace v Praze Popelka nabádal ke strhnutí vlajky vlající na Národním muzeu. Kvůli tomu by měl podle státního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka skončit u soudu. Ostatně aktivista byl už v souvislosti s vlajkou na muzeu nepravomocně odsouzen v jiné kauze k podmínce.
Válka na Ukrajině
Popelka již předtím ParlamentnímListům.cz sdělil, že mu ukrajinská vlajka na státních budovách vadí proto, protože režim v Kyjevě není demokratický a v roce 1968 o invazi do Československa rozhodovali a prováděli ji hlavně Ukrajinci. Podle něj je Holešovská výzva z roku 2012 stále živá a sdružuje řadu iniciativ. „Jde hlavně o lidi na Moravě. Jde o to, udržovat vysokou morálku a naději v době, kdy je národu hodně zle,“ řekl dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský