Azarov dle slovenského serveru Pravda vystoupil na veřejnosti vůbec poprvé po více než roce, kdy se vzdal premiérského křesla v ukrajinské vládě. Učinil tak v tiskovém centru ruských novin Komsomolskaja pravda při příležitosti prezentace své knihy Ukrajina na rozcestí.
Na tiskové konferenci se objevil i zástupce ukrajinské agentury UNIAN Roman Cymbaluk, který se údajně postaral o vzruch, když popíchl Azarova zmínkou o „ruském agresorovi dodávajícím zbraně“ na jihovýchod Ukrajiny.
„V prosinci jsme dostali od Ruska šest set tisíc tun energetického uhlí. Kdyby se to nestalo, Ukrajina by čelila energetickému kolapsu, neboť geniální vláda společně s Litevci a Gruzínci způsobila deficit ve výši deset tisíc megawatů. A podle vás agresor dodává uhlí a nebere v potaz pětimiliardový dluh. Radši mi povězte, co to je Severo-Krymský kanál. Vždyť jste nechali Cherson (přístavní město na jižní Ukrajině poblíž ústí Dněpru do Černého moře, pozn. red.) úplně bez vody. Je to do očí bijící darebáctví,“ rozčílil se Azarov. „Skutečně nový litevský ministr hospodářství Abromavičius rozumí ekonomice? Je skutečně Litva, jejíž více než 500 000 obyvatel vycestovalo za prací do zahraničí, kde si vydělávají mytím záchodů, příkladem rozvoje?“ dodal.
Beranidlo proti Rusku
Ukrajinský expremiér také konstatoval, že za destruktivní stav kdysi jedné z nejbohatších a nejvíce prosperujících republik SNS, mohou vnější i vnitřní síly, které se spojily a uskutečnily převrat – podobně jako to již učinily několikrát v minulosti. S Ukrajinou to prý nebylo za jeho vlády tak zlé, jak to dnes vykresluje propaganda.
„Období naší vlády je dnes vykreslováno v černých barvách. Ve skutečnosti ale Ukrajina tenkrát vykazovala desetiprocentní růst HDP a to v období světové krize. Je to málo? Příjmy obyvatelstva vzrostly 1,6 krát. Za poslední dva roky se držela inflace na půl procentu. Jsou to důkazy neprofesionality?“ tázal se Azarov, který v této souvislosti konstatoval, že na Ukrajině se opakuje scénář, který tu již několikrát byl. Prsty v něm prý opět mají vnitřní i vnější síly, které Ukrajinu destabilizovaly.
„Je to jako přes kopírák z roku 2004 a 2013. Naivně jsem předpokládal, že moje demise vytvoří cestu ke kompromisu. Destrukční síly ho ale nepotřebovaly. Chtěly beranidlo proti Rusku,“ tvrdí ukrajinský expremiér. Podle něho postrádá nová ukrajinská vláda legitimitu. K moci se prý totiž dostala pomocí ozbrojeného převratu, a navíc páchá hrozné zločiny. Azarov zejména proto míní, že je třeba zastavit boje, vypracovat ústavu a uskutečnit skutečně svobodné a demokratické volby.
Když to nepodepíšete vy, podepíše to někdo jiný
Azarov také popřel, že by Rusko tlačilo na Ukrajinu kvůli asociační dohodě s Evropskou unií. Tlak prý přišel z jiné strany. „Ani od Putina, ani od Medveděva jsem nikdy neslyšel, že když podepíšeme dohodu s EU, budeme mít novou vládu a nového prezidenta. Ale od pana Füleho jsem častokrát slýchával, že jakmile to nepodepíšeme my, podepíše to jiná vláda,“ uvedl expremiér.
Do vlasti se Azarov prozatím vracet nehodlá. „Nevrátím se, dokud bude u moci tento režim. Pod bodáky se ale nedá dlouho vydržet, a tak si myslím, že tito lidé brzo odejdou,“ uzavřel někdejší ukrajinský premiér.
Celý rozhovor ve slovenštině k přečtení ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luš