Umělec Mádl: Ne, do politiky nejdu. Jako režisér a herec může promlouvat jinde

18.11.2023 22:30 | Monitoring

Režisér a herec Jiří Mádl v pořadu Interview ČT24 prozradil, co pro něj den 17. listopadu znamená. V době sametové revoluce by se viděl v čele vzdoru. Hovořil také o svém novém filmu Vlny, který má lidem přiblížit události roku 1968 a 1969, které ovlivnily život v Československu po následujících více než dvacet let. Určitý strach z tohoto období okupace podle něj máme dodnes pod kůží. Věnoval se i tématu válečného konfliktu na Ukrajině i v Gaze.

Umělec Mádl: Ne, do politiky nejdu. Jako režisér a herec může promlouvat jinde
Foto: ČT24
Popisek: Herec a režisér Jiří Mádl v pořadu Interview ČT24

„Pro mě to znamená symbol toho, kdy se ta vlna historie překlopila blíž k tomu, co žijeme teď, výrazným způsobem. A něco, co mě utvářelo, protože já jsem ta generace, která se už de facto narodila víceméně do svobody nebo vyrůstala ve svobodě. Což je určitě něco, co určilo můj život,“ řekl sedmatřicetiletý herec.

Nyní pracuje na filmu Vlny, který vypraví historický hrdinský příběh československého Rozhlasu a jeho zahraniční sekce v roce 1968. V jednom z rozhovoru pro Český rozhlas Mádl k filmu uvedl, že strach máme dodnes pod kůží, ale jde mu čelit. „Čelíme mu třeba tím, že natočíme film Vlny, není to lekce o historii, ale pro mě je to emocioální exkurz spíš do té doby. Mám pocit. Že do té doby, kdy těm věcem porozumíme, prožijeme je a máme pocit, že tam jsme, tak se jich přestaneme bát. Protože se bojíme většinou toho, co neznáme,“ pokračuje Jiří Mádl v pořadu Interview ČT24.

„Věřím, že díky Vlnám budeme celou tu událost, která formovala naši zemi, vnímat vlastně autentičtěji,“ dodává režisér.

Pochopení má ale i pro ty, kteří tehdy neměli odvahu se vzepřít. „Určitě pochopení mám. Náš hlavní hrdina Tomáš je takovým předobrazem průměrného Čechoslováka, který se určitě a dlouho bál. V příběhu se stará o svého mladšího bratra, takže se de facto chová jako rodič. Jeho ustrašené chování je často dané tím, že nechce nebezpečí vystavit mladšího bráchu,“ uvedl Mádla s tím, že ve chvíli, kdy jde člověku i o jeho blízké, si toho tolik netroufne, je snadno vydíratelný a zastrašitelný.

Na otázku, zda by byl v té době nebo během sametové revoluce v čele vzdoru, uvedl: „Troufám si říct, že ano. Ale těžko říct, myslím si, že těch proměnných v ten daný moment je hrozně moc,“ uvedl, že zatím neví o momentu, kdy by si řekl, že „to za tu oběť nestojí“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Podle mě, by do politiky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewendysek , 19.11.2023 10:07:04
jít měl. Má na to všechny předpoklady. Moc rozumu nepobral, ale umí dobře odhadnout, do které správné zadnice má strčit hlavu...

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Kdo mu to psal? Automat na podpisy.“ Po projevu Pavla se mimo Hrad strhl křik

17:44 „Kdo mu to psal? Automat na podpisy.“ Po projevu Pavla se mimo Hrad strhl křik

„Nemyslíte, že Pavlovi psali projev ti stejní jako Fialovi?“ ptá se v reakci na prezidentův novoročn…