Podle rektorů se tím sníží konkurenceschopnost celé země, a tak se musí co nejvíce šetřit. "Zkracují se semestry, méně se topí, od rektorů některých škol tady dnes zaznělo, že zvažují další razantnější návrhy, například neotevření některých oborů," uvedl po konferenci rektor AMU Ivo Mathé.
Související: Posílení rozpočtu vysokých škol v rozpočtovém výboru neprošlo
Kromě rozpočtu se rektoři bavili i o dvou zákonech o vysokých školách a školném, jež se v prosinci dostanou na pořad vlády. Došli například k závěru, že nedoporučují, aby se přijal zákon o finanční pomoci studentům. Takový zákon by byl podle nich výhodný ne pro studenty či vysoké školy, ale hlavně pro komerční banky.
Rektorům také vadí, že návrh tohoto zákona dostali až 17. listopadu, což je podle nich pozdě. "Předložené velmi stručné znění obsahuje v mnoha pasážích varianty, z nichž nevyplývají srozumitelné cíle předkladatele," kritizují v usnesení.
Čtěte více:
Vysoké školy se obávají omezení své autonomie. Hrozí od Dobeše
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit
Premiér Nečas: Vysoké školy musí vychovávat elitní studenty
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan