Ten dává slovo audity záměrně do uvozovek. Pracovníci dvou auditorských firem, které nejsou žádnými nezávislými ověřovateli, ale buď dlouholetým bývalým (PriceWaterhouseCoopers) nebo současným (Ernst&Young) auditorem Babišova Agrofertu, sami svá zjištění prezentují s velkým odstupem, píše redaktorka serveru Echo24 Lenka Zlámalová.
Podle ní nejde o žádný standardní audit, ale o „zprávu o věcných zjištěních“, jak svůj dokument tituluje PwC, a „zprávu o věcných zjištěních v souvislosti s Prohlášením Ing. Andreje Babiše o příjmech ze dne 3. 3. 2017“, jak svůj dokument nazývá Ernst&Young.
Celý text je ZDE
Celý princip rádoby auditů je podle Zlámalové v tom, že Andrej Babiš donesl pracovníkům obou firem, jimž dlouhodobě dává zakázky, svá daňová přiznání z let 1996 až 2015. A pak nějaké tři smlouvy o prodeji firem. Prodával je Andrej Babiš jako soukromá osoba společnosti Agrofert, kterou stoprocentně vlastní Andrej Babiš. Auditoři přiznávají, že jen matematicky sečetli údaje v dokumentech, které jim Babiš dodal.
Z tónu jejich zpráv je jasně vidět, jak si nad fakty myjí ruce a nechtějí s nimi mít nic společného. Nepřebírají žádnou zodpovědnost, což při standardním auditu auditor dělá. Právě to je smysl auditu. Ernstové ani Pricové nedostali přístup do žádných Babišových detailních dokumentů. Pracovali jen s těmi pár papíry, co jim Andrej Babiš dal. Takže o žádných auditech nemůže být řeč.
Nejistota Andreje Babiše je podle Zlámalové zjevná už ze stylu, jakým ty čtyřstránkové dokumenty zveřejnil. Žádná tisková konference ani bombastické tweety, jak u něj bývá zvykem. Nejprve ty doklady vypustil přes redaktorku Deník.cz Kateřinu Perknerovou. Deník patří finanční skupině Penta. K tomu Babiš připojil ještě krátký rozhovor, kde oznamuje, že těmito dokumenty pro něj vysvětlování nesouladu v původu jeho osobních příjmů končí. Teprve poté vydala oba dokumenty ČTK.
Samotné ověření, které Babišovi auditoři o jeho osobních příjmech vydali, podle Zlámalové podezření o legálnosti dostatečných příjmů na nákup dluhopisů jen zvyšuje. Auditoři na základě daňových přiznání spočetli, že Babiš si vydělal v letech 1996 až 2015 podle oficiálních daňových přiznání 1,861 miliardy korun hrubého, což bylo po zaplacení daní a pojistného 1,504 miliardy korun čistého.
Tady je rozpor s tím, co tvrdil Babiš dříve, kdy uváděl stejné hrubé příjmy 1,863 miliardy korun a čisté 1,526 miliardy korun za roky 1993 až 2015. Pokud by tedy oba údaje seděly, Babiš by za tři roky 1993–1995 měl příjmy jen 2 miliony korun hrubého. Nějakým záhadným způsobem jsou ale čisté příjmy za stejnou dobu vyšší o 22 milionů korun, tvrdí Zlámalová.
Zlámalová také zrekapitulovala Babišovy nesplněné sliby.
Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.
Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.
Zatřetí: Babiš řekl, že požádá finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.
Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.
Závěrem si Zlámalová stýská, že nikdo z ostatních politiků na Babiše bohužel razantněji netlačí, aby prokázal legální původ svého osobního majetku, který je víc než podezřelý. „U člověka, který si postavil kariéru na tom, že bude on-line sledovat kasu každého drobného obchodníka, to působí jako těžký výsměch lidem. Větší problém než Babiš jsou jeho ustrašení političtí oponenti, kteří to nechávají procházet a tím posouvají zemi směrem k poměrům na Ukrajině,“ dodává Zlámalová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam