Členské státy Evropské unie přitom uplynulých šest let uprchlíky zpět do přetíženého Řecka neposílaly, Evropská komise však podpořila postupné obnovení dublinských migračních pravidel. A právě toho chce Německo využít. Ministr vnitra Thomas de Maiziere již požádal Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, aby od poloviny března deportacím do Řecka nebránil. Vracení by se však mělo týkat jen uprchlíků, kteří přišli do země po tomto datu. Pravidlo by se přitom nevztahovalo na nezletilé osoby bez doprovodu.
Původní text ZDE.
Ze strany Řecka se však snáší kritika. Řecký ministr pro migraci Jannis Muzalas uvedl, že systém podle něj ponechává neúměrnou zátěž na těch členských zemích, do nichž migranti vstoupí jako první. Kvůli této otázce se chce sejít i se svým italským kolegou a chce se pokusit vytvořit jednotnou frontu v EU s jinými zeměmi „prvního příchodu“, jako jsou právě Itálie, Bulharsko a Malta
V Řecku bylo podle ČT24 na konci loňského roku přes 60 tisíc uprchlíků, z toho asi 15 400 na ostrovech v Egejském moři. Na Athény se v posledním týdnu snesla vlna kritiky od Unie či OSN kvůli špatným podmínkám, v nichž v tomto mrazivém počasí běženci na ostrovech žijí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef