Doplnění pravomocí úřadu ombudsmanky Anny Šabatové by podle aktérů jednání bylo vhodnější než vytvoření nové komise pro lidská práva, neboť úřad již řadu požadovaných principů naplňuje. Kromě rozšíření mandátu ombudsmana a posílení role v lidskoprávní oblasti včetně vzdělávání a výzkumu by bylo třeba zajistit i jeho personální posílení včetně finančního zajištění.
Instituce by byla adekvátním protějškem obdobným mezinárodním orgánům Evropské unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nebo Rady Evropy. Měla by se podílet na práci Rady OSN pro lidská práva.
Cestu vládního návrhu doporučil předseda poslanců vládní ČSSD a bývalý ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Předlohu by měla podle něj připravit zmocněnkyně a poslankyně ANO Helena Válková, aby byla zajištěna podpora nejsilnějšího vládního uskupení pro tuto úpravu.
Předseda senátní ústavní komise Jiří Dienstbier (ČSSD) naopak doporučoval poslanecký návrh, na němž by se podíleli zástupci většiny stran včetně Válkové nebo ministerstva zahraničí, které o vznik instituce usiluje s ohledem na naplnění mezinárodních závazků ČR. „Poslanecká cesta by byla rychlejší a s vládní podporou schůdnější,“ míní Dienstbier.
Národní lidskoprávní instituci má podle Ministerstva zahraničí ustavenu 112 zemí světa včetně rozvojových států nebo zemí typu Ruska a Ázerbájdžánu, v jejichž případě se ČR staví kriticky k tamnímu stavu dodržování lidských práv. Ze zemí EU funguje tato instituce ve 23 státech, další čtyři její vznik chystají. ČR bez instituce tak patří po bok Běloruska, Číny nebo Saúdské Arábie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab