Dne 27. května přednesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v europarlamentu projev, který se týkal financování států postižených koronavirem. Právě k tomuto projevu měl hned několik poznámek Institut Václava Klause včetně jeho zakladatele. Uveřejnil je v Mladé frontě DNES.
This is Europe's moment. Together, let's build a green, digital and resilient future for the #NextGenerationEU. pic.twitter.com/sj92YYzeHA
— Ursula von der Leyen #UnitedAgainstCoronavirus (@vonderleyen) May 27, 2020
Projev Klaus a spol. označili jako ambiciózní, ale plný prázdných frází a plán, který von der Leyenová představila, je dle nich sice kolosální, ale chybí v něm detaily. Dopady koronaviru budou dle IVK drastické. Ale dle institutu návrhy paní Leyenové způsobí další destruktivní dopady na evropskou společnost a ekonomiku.
Klaus také vytkl předsedkyni EK, že projev nebyl „normální“, absentoval dle něho jasný začátek, vlastní text s argumenty a závěr. „Určitě to nebyl popis či analýza dnešní evropské situace, ze které by se logicky odvíjely návrhy, jak něco na evropské úrovni eventuálně udělat. Tím se paní Leyenová nezdržovala. Její projev, to byla hesla, slogany a výkřiky. Nebyly to souvislé věty, a už vůbec ne věty, které by jedna z druhé vyplývaly. Touto cestou demagogického řečnění se dá lidem nabídnout či dokonce vnutit cokoli, jak ukázala historie 20. století,“ obvinil německou političku.
IVK si také všímá fráze, že „nikdo nesmí zůstat pozadu“, a dodává: „Projevy tohoto typu měli v našem kontextu snad jen komunističtí pohlaváři na svých velkolepých sjezdech.“ Poukazuje na to, že poskytnutí peněz samo o sobě nic neřeší, jak dokazují příklady z Afriky, ale i ze sjednocení východního a západního Německa či z řecké krize. Další fráze, která se IVK nezamlouvá, je „leap forward“ neboli „skok vpřed“. „Mnozí víme, že je to heslo Mao Ce-tungovy čínské kulturní revoluce před více než půlstoletím. Neřekli to paní Leyenové její poradci? Nebyla ve škole, když se o tom snad i v Německu nemohlo nemluvit?“ připomíná institut události, při kterých Číňané v milionech zemřeli hladem.
Rovněž věta o opuštění starých předsudků se Institutu Václava Klause nezdá. „Bojíme se zvláště toho, že se tím nemůže myslet nic jiného, než že máme zapomenout na národní stát a že už se konečně máme smířit s tím, že právě teď (je překvapivé, že až teď) má přijít na pořad Evropa (this is Europe’s moment), že právě teď stojíme před ‚binární volbou‘, buď jít každý sám za sebe, anebo jít společně,“ obávají se autoři.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas