„Standardní argumentace těch, kteří problém spatřují v setrvávání České republiky mimo eurozónu, se většinou opírá o předpoklad, že členství v eurozóně přineslo Slovensku větší přímé zahraniční investice. Ty pak způsobily rychlejší růst slovenské ekonomiky a přibližování se životní úrovni v České republice," řekl Singer.
Jen čtyřikrát jsme byli lepší
Podle guvernéra tomu tak ale vůbec není. To dokládá i fakt, že slovenská ekonomika roste dlouhodobě, a to bez ohledu na euro. Singer také připomíná, že ihned po rozpadu federace začalo docházet k ekonomickému sbližování obou zemí.
„Pouze ve čtyřech letech nerostla slovenská ekonomika rychleji než česká: V letech 1999-2000 (kdy si Slovensko prošlo měnovou krizí na konci éry Vladimíra Mečiara), v roce 2005 (kdy Slovensko vzrostlo `pouze` o 6,7 %, zatímco česká ekonomika o 6,8 %) a v roce 2009, kdy propuknutí finanční krize bylo pro Slovensko zkomplikováno tím, že vstoupilo do eurozóny s nadhodnocenou paritou," dodal Singer.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze