Ústavní soud má na stole další stížnost na pražské volby

26.01.2011 6:49 | Zprávy

Pražský primátor Bohuslav Svoboda si asi kancelář na magistrátu jen tak nezařídí. Čeká totiž na rozhodnutí Ústavního soudu, zda proběhly volby v Praze regulérně. K soudu ale mezitím dorazila další stížnost.

Ústavní soud má na stole další stížnost na pražské volby

Hnutí Pražané za svá práva podalo stížnost k Ústavnímu soudu. Zástupci hnutí požadují opakování voleb do zastupitelstva. Nemělo se podle nich totiž volit podle zákona o obcích, ale podle zákona o krajích.

"Praha je kraj, ale do jejího zastupitelstva se volí podle zákona o obcích. Podle nás jsou tak mandáty zastupitelů neplatné," řekl serveru Aktuálně.cz předseda hnutí Karel Berka.

ParlamentníListy.cz psaly:
Zmatky kolem voleb: Praha může přijít o své zastupitele i jejich rozhodnutí

Před Pražany za svá práva podaly k Ústavnímu soudu už stížnost i malé strany, které byly prý kvůli rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů diskriminovány. Velké strany jako ČSSD nebo ODS to naopak posílilo. "K této stížnosti mohu pouze uvést, že Ústavní soud činí v této chvíli procesní kroky v řízení a komunikuje s účastníky," uvedla mluvčí soudu Jana Pelcová.

Související:
Primátor Svoboda: Opakování voleb se nebojím. Holt by byly nové
Dimun: Zruší Ústavní soud pražské volby?

Na straně malých stran je například i exprezident České republiky Václav Havel. Ten s výsledky voleb nesouhlasil už bezprostředně po vyhlášení výsledků. "Domnívám se, že takovýto stav je možné napravit jedině tím, že bude zpřesněn volební zákon, aby neumožňoval takové účelové likvidování hlasů. A snad by pomohlo i to, kdyby Praha, která je kraj, měla opravdu své volby spolu s krajskými, a ne s obecními," řekl.

Pravda je spíše na straně stěžovatelů

Ústavní soud už požádal o posudky některé specialisty na ústavní právo. Přední expert na volební systémy Tomáš Lebeda by se přiklonil spíše k stížnostem. "Velký propad hlasů v Praze je způsobený rozdělením na malé volební obvody, ve kterých je hranice pro zisk jednoho mandátu mezi 7 až 10 procenty. V komunálních volbách to považuji za velmi nešťastné a podle mého názoru by se to mělo změnit," svěřil se.

Rozhodnuto ale zatím není. I kdyby dal ovšem soud za pravdu stěžovatelům, není jisté, jak by se situace vyvíjela. Ve hře je možnost, že by se do vyhlášení nových voleb nedělo nic, nebo by se do čela města vrátila rada, která mu vládla před volbami. První možnost je ale pravděpodobnější.

Čtěte:

Ústavní soud obdržel stížnost pražských malých stran

Podle některých soudců ÚS bylo rozdělení Prahy protiústavní

Zmatky kolem voleb: Praha může přijít o své zastupitele i jejich rozhodnutí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…