Ústavní soud zamítl stížnosti Rozbořila a dalších v kauze Vidkun

22.07.2016 16:46 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a dalších dvou mužů obviněných v takzvané kauze Vidkun. Stížnosti směřovaly proti usnesení o zahájení stíhání, objevila se v nich řada argumentů. Některé výhrady soud označil za předčasné, jiné za nedůvodné, celkově stížnosti odmítl jako zjevně neopodstatněné, zjistila dnes ČTK z usnesení.

Ústavní soud zamítl stížnosti Rozbořila a dalších v kauze Vidkun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Kromě Rozbořila stíhaného za podplácení podal stížnost také někdejší ředitel olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek krajského policejního ředitelství Karel Kadlec. Stížnost proti zahájení trestního stíhání nejprve neúspěšně podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Poté přišly na řadu ústavní stížnosti, s nimiž se soud vypořádal v červenci bez veřejného jednání.

Zásah ÚS by byl předčasný

Rozbořil poukazoval mimo jiné na domnělou nezákonnost odposlechu jeho rozhovoru s Kadlecem, pořízeného v jedné olomoucké hospodě. Stížnost výslovně poukazovala na „komunikační svobodu v hospodě u piva“. Podle ústavních soudců však musí relevanci a použitelnost odposlechu nejprve posoudit justice po případném podání obžaloby. Zásah ÚS by prý byl předčasný.

Ani jiné porušení základních práv zatím ústavní soudci nezjistili. „V posuzované věci nedošlo k zjevnému excesu orgánů činných v trestním řízení a porušení ústavně zaručených práv stěžovatelů, pro něž by měl ÚS zasáhnout do dané věci již v této fázi řízení,“ stojí v usnesení, které nedalo za pravdu ani námitce, že kauzu řeší nepříslušný policejní útvar.

Obviněn je i vlivný podnikatel

Případ označovaný „Vidkun“ se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Jde údajně hlavně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

Policisté Petrůj a Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Obviněn je v případu také vlivný podnikatel Ivan Kyselý, který se zodpovídá z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Rozbořil, který se podle policistů snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu, v minulosti vinu popřel. Žádného korupčního jednání se podle svých slov nedopustil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

9:20 „Veřejnoprávní šéfové nemají v této pozici na Hradě co dělat.“ Jedno FOTO a výbuch kolem ČT

Bývalá moderátorka České televize Nora Fridrichová rozvířila vody mediálního prostoru svým komentáře…