ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Ústavní stížnost na diskriminaci nemocnic je zrušení celého systému, řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Rögnerová
Ústavní stížnost na diskriminaci nemocnic je zrušení celého systému, řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Rögnerová
12.03.2019 18:03 | Zprávy
Pozvání do pořadu Rozhovor s…, který vysílá Regionalnitelevize.cz, přijala náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová. Jak je možné, že je systém financování regionálního zdravotnictví nastaven tak, že regiony dostávají na pacienta mnohonásobně méně? Změní se? Kdy a jak? I na tyto otázky v rozhovoru odpověděla.
reklama
Ústavní stížnost na diskriminaci plateb ve zdravotnictví, která byla podepsána 48 senátory, rozporuje, že nemocnice v Praze dostávají na pacienta výrazně více než nemocnice v regionech, ve Zlínském kraji je to například 3,5krát méně, v Karlovarském dokonce šestkrát méně.
„Myslím si, že zrovna toto není vůbec špatně. V Praze jsou soustředěna specializovaná pracoviště, superspecializovaná péče a téměř padesát procent pacientů, kteří čerpají péči v Praze, jsou z celé republiky. Takže Praha se na tom podílí sotva jednou polovinou. Takže tady ta statistika je poměrně zavádějící. Ale je pravda, že systém se vyvíjel mnoho let po revoluci a my chceme přistoupit k určitým změnám, protože jsme si vědomi toho, že už některé věci byly časem překonány,“ řekla Helena Rögnerová.
Proč je ale konkrétně tak velký rozdíl například ve zmíněném Zlínském či Karlovarském kraji? „To bychom museli jít na mnohem detailnější rozbor, protože nejvíce, když se přepočítává na pacienta, udělá, jestli v kraji je velká nemocnice, nebo není. Takže v Karlovarském kraji, kde je menší počet nemocnic, tak samozřejmě vychází na pacienta nižší částka.“
Moderátorka pořadu Eva Stejskalová zmínila otevřený dopis Ivo Valenty, ve kterém psal ministru zdravotnictví: „Domluvte si setkání s některou zdravotní sestrou pečující na Zlínsku v domácí péči o nemohoucí pacienty a vysvětlete jí, proč nesmí proléčit na pacienta víc než čtyři nebo osm tisíc, aniž je pojišťovnou pokutována, když její kolegyně v Praze může proléčit 20 tisíc.“ Je to pravda?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.