Utekli z Ukrajiny, ale v Evropě je nechtějí. Závodí se o to, kde se budou mít hůř

15.04.2024 14:38 | Zprávy

Evropské státy nejsou tak solidární, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tvrdí to Vilde Hernes, vedoucí výzkumný pracovník Metropolitní univerzity v Oslu. Ačkoliv na úrovni Evropské unie všichni mluví o solidaritě, která se má projevit mimo jiné v přijatém migračním paktu, jednotlivé státy se ve skutečnosti předhánějí v azylových opatřeních, které mají odrazit chuť migrantů usadit se. A to podle Hernese nyní pociťují i uprchlíci z Ukrajiny, kteří mají ve skutečnosti mnohem horší podmínky, než by se mohlo na první pohled zdát.

Utekli z Ukrajiny, ale v Evropě je nechtějí. Závodí se o to, kde se budou mít hůř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání s ukrajinskými rodinami, které našly dočasný azyl v ubytovacím zařízení Městské části Praha 2. Účastníci ochutnali tradiční ukrajinský pokrm vareniky

Vilde Hernes popisuje, jak se ve skutečnosti mají například ukrajinští uprchlíci ve státech Evropské unie. Většina lidí si přitom myslí, že mají velmi dobře nastavené azylové podmínky, při bližším pohledu se ale ukáže, že to není pravda.

„Přišli byste do Evropy raději jako Syřané v roce 2015, nebo jako ukrajinští uprchlíci v roce 2022? Tuto otázku jsem položil svým novým studentům hned na začátku přednášek v roce 2023. A jejich odpověď byla téměř jednomyslná: ukrajinský uprchlík. Proč tomu tak bylo? Mnozí se totiž domnívají, že s ukrajinskými uprchlíky bylo zacházeno lépe než s ostatními žadateli o ochranu,“ říká Hernes.

Když totiž začala velká migrační krize v letech 2015–2016, evropské země zaváděly přísnější azylovou, imigrační a integrační politiku, jako by soutěžily o to, kdo se stane nejméně atraktivní destinací pro ty, kteří dosáhnou jejich hranic. Evropská unie od té doby hledá systémové řešení, zatím posledním pokusem je schválený migrační pakt, který obsahuje povinnou solidaritu.

Situace v roce 2022 byla na první pohled odlišná. „Když evropské země po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 opět čelily rekordně vysokým nuceným migračním tokům, reagovaly na situaci mnohem jednotněji. A co je nejdůležitější, aktivovaly směrnici EU o dočasné ochraně, která poskytuje dočasnou, ale okamžitou ochranu vysídleným osobám ze zemí mimo EU,“ popisuje Hernes v komentáři pro bruselský list Politico. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pomoc válečným uprchlíkům, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenepřítel blbů , 15.04.2024 15:51:05
se v Evropě 21. století naprosto zvrhla. I dřív byli váleční uprchlíci - lidé, kteří zachránili holý život a byli vděční za jídlo a přístřeší. Dneska je uprchlík člověk, který do "válečné zóny" jezdí na dovolenou, má právo na byt a veškerou solidaritu v hostitelské zemi, můře páchat trestnou činnost, kterou hostitelská země tutlá a žije ve vyšším standardu, než měl doma. Málokdo se chce dělit o svůj životní prostor a zdroje s těmi, kdož si za pomoci USA svým konáním udělali ze své země jeden velký bordel, a dobrosrdečně ho jedou dělat tam, kde celé generace dřely a bojovaly za to, aby se jejich děti měly líp.

|  24 |  0

Další články z rubriky

„Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

6:20 „Francie, tady je všechno možný. Už nevědí, jak se jí mají zbavit“. Znalci nad odsouzením Le Penové mluví o skandálu

„Evropa má dobře nakročeno k tomu, aby v nedemokratických postupech USA ještě předehnala. A události…