Přeshraniční bojový výpad učinily ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku a skupina „domobrany“ s názvem Ruský dobrovolnický sbor (RDK). Tyto skupiny jsou složeny z etnických ruských bojovníků, včetně ruských občanů, kteří se staví proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tvrdí, že „pracují na osvobození“ své vlasti, tj. Ruska. Někteří členové těchto skupin jsou známi coby ruští neonacisté nebo že zastávají jiné extremistické názory.
Podle fotografií ověřených deníkem The Washington Post nesli bojovníci pušky belgické a české výroby a nejméně jednu protitankovou zbraň AT-4, kterou běžně používají americké a západní jednotky. České ministerstvo obrany podle deníku odmítlo jeho informace komentovat.
„Belgie a Česká republika poskytly zbraně Ukrajině a odtud zřejmě tyto pušky pocházejí,“ citoval americký deník Andrewa Galera ze společnosti Janes, který je zaměřena na informování o bezpečnostní problematice.
Nedávný střet v ruské Bělgorodské oblasti ukazuje, jak může materiál „nepředvídatelně“ přecházet z jedněch rukou do jiných, což vytváří problémy v oblasti dohledu nad použitím „poskytnutých“ zbraní a bojové techniky, a jak se jeví, jen málo lidí ve Washingtonu a v Kyjevě je ochotno to uznat.
Podle snímků prozkoumaných deníkem se zdá, že ruské síly po operaci získaly také nejméně dva vozy MRAP. Dva z nich pocházely z USA a jeden z Polska, uvedl deník s odvoláním na zdroje obeznámené s poznatky amerických tajných služeb. Deník Financial Times dříve psal, že „milice“ měly k dispozici nejméně dvě obrněná vozidla MaxxPro a několik vozů Humvee.
Zbraně se ale k bojovníkům v Bělgorodské oblasti mohly dostat i přes jinou zemi než Ukrajinu, nevylučuje Galer. Pušky BREN i SCAR běžně dostávají ukrajinští vojáci i dobrovolníci z jiných zemí bojující na straně Ukrajiny, uvedl s odvoláním na dva americké dobrovolníky sloužící na Ukrajině The Washington Post,
Ilja Ponomarev, politický koordinátor Legie Svobodné Rusko, sdělil, že skupina bojovníků je součástí Mezinárodní legie, koalice dobrovolných bojovníků, na kterou dohlíží a kterou vyzbrojuje ukrajinská armáda. RDK je nezávislá skupina, která přiznala, že někteří její členové jsou v Mezinárodní legii, ačkoli legie spojení s RDK popřela, uvedla agentura Reuters. Mezinárodní legie na žádost listu The Washington Post o komentář nereagovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab