Veselý v rámci svého blogu ,,Za oponou migrace" analyzuje islám a některé jeho nositele, kteří už roky masově přicházejí do Evropy a stále více ohrožují evropskou bezpečnost. Islám je podle něj prokazatelně nejen náboženstvím, ale také politickou ideologií, což by si měli už konečně všichni v Evropě uvědomit.
„Je islám náboženství, nebo politická ideologie? Takto obvykle začínaly debaty. Po těch letech by už měla alespoň většina pracovníků nevládních organizací, resp. úředníků, kteří se věnují práci s cizinci, vědět, že obojí. A pokud to stále nevědí, neměli by mít na veřejné dotace nárok, resp. o nich rozhodovat. Náboženskými projevy islámu se pracovníci v oblasti imigrace a integrace cizinců zabývat nemusejí (pokud sami nechtějí) – ty se týkají toho, co islám ukládá muslimům samotným. Nás všechny by však měly zajímat jeho společenské a politické projevy, protože ty mají dopad i na naše občany – nemuslimy,“ říká Veselý.
Extrémní akce islamistů, teroristické útoky, byly vždy „omlouvány“ tím, že jde „radikální islám“ a že ostatní muslimové takoví nejsou. Veselý ale upozorňuje, že samotní muslimové tvrdí, že neexistuje nic jako radikální islám nebo islamismus. „Často se uvádějí pojmy jako radikální islám nebo islamismus, které mají navodit představu, že se jedná o nějakou věroučnou úchylku nebo extrémní výklad. Připomeňme si slova tureckého prezidenta Erdogana, který odmítl představu, že existuje nějaký islamismus či umírněný islám, slovy ‚islám je jen jeden‘,“ parafrázuje Veselý tureckého prezidenta.
Erdogan navíc pronesl další slova, která jsou pro Evropany velkým varováním. Podle Erdogana je totiž demokracie vlak, ze kterého se dá vystoupit, když dorazí do cíle. A to se podle Veselého v evropských městech přesně děje. „To lze už pozorovat na mnoha místech západní Evropy. Významná část tamních islámských komunit porušuje evropské zákony a pod záminkami náboženské svobody a multikulturní tolerance prosazuje ve společnosti politické projevy islámu a jeho součásti – práva šaría, které jsou se základními lidskými právy a s pluralitní demokracií neslučitelné,“ upozorňuje Veselý. A přidává příklady: svatby s nezletilými, pedofilie, mnohoženství, ženské obřízky prováděné často na dětech, segregace mužů a žen, diskriminace žen, požadavky trestů pro kritiky islámu, tedy za „rouhačství.“
Přitom podle výnosu Evropského soudu pro lidská práva z roku 1998 nejsou zákony šaría slučitelné s principy liberální demokracie a s ústavami západních států. Podle něho, zavádět právo šaría – byť i jen částečně, vedle evropských právních systémů – by bylo porušením Evropské konvence na ochranu lidských práv a základních svobod, neboť by „zrušilo úlohu státu jako ručitele osobních práv a svobod a porušovalo princip nediskriminace jednotlivců, pokud jde o požívání veřejných svobod, které jsou jedním ze základních principů demokracie“, cituje Veselý z rezoluce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič