Jde ještě vůbec o nějaký byznys, nebo jen jeho udržování?
Enormní náklady, minimální zisky
V jedné restauraci nám přes zavřené okénko uklízečka lámanou češtinou vzkázala, že jen tak neotevřou. Pro pár štamgastů, kteří se stejně večer zvednou, když docucají svých pár piv, tady přece nebudou. A jinde zas argumentovali následovně: „Než abych zaplatil všechny lidi, personál, temperoval hospodu, chodbu, toalety, tak to radši ani neotevřu a je klid…“
Na vesnicích a malých městech ještě přes den posedíte v pracovní době někde v cukrárně či kavárně, ale s hospodami je to horší. Přes vánoční svátky bylo zavřeno všude možně, i u vietnamských obchodníků s jejich prodejnami pel-mel. V Plzni byly poslední štací kebaby, které většinou obsluhují Turci, Kurdové, případně lidé z Balkánu. Ti, kteří si chtěli dát kafe nebo pivo, zamířili do větších benzinek, kde tržba překvapivě stoupala. To dosvědčovala unisono obsluha benzinových čerpacích stanic, kde se dalo alespoň posedět na barové židli a dát si kafe buď z nevalného automatu nebo při větším štěstí z lepšího kávového stroje. Ještě že česká specialita – alkohol – se tady prodával, na rozdíl třeba od Německa či Francie naprosto bez problémů. A nejen pivo.
(FOTO: Václav Fiala)
Chvála cizincům
Plzeňské hospody v centru přece jen po Vánocích poněkud ožily. Naplnili je jednak Němci, kteří mají volno až do 10. ledna, a kteří přijeli si na pár dní „vyhodit z kopýtka“ u levnějších sousedů. Marná sláva, točené pivo je v Čechách stále levnější než u našich západních sousedů. Ti mladí si nám postěžovali, že už u nich „není ta správná svoboda“, protože si nemohou pořádně zakřičet, když už jdou z hospody domů. Za deset českých dvanáctek mají v Bavorku polovinu. Jídlo už tak levné není, všichni, které jsme oslovili, přitakávali, že zvláště teplá jídla nebo speciality u nás dost podražily.
Nu a když podražily pro Němce, pro Čechy tedy dvojnásob. Do centra chodí ti movitější, takže tam není vidět nějaký velký výpadek tržeb. Čím více jedete na periferii, tím je obsazenost hospod menší a o konzumaci se může kuchyním jen zdát. Pokud tedy nepočítáme za velké jídlo nakládaný hermelín nebo utopenec, který už ale atakuje stovku. Tyto speciality jsou pro cizince něčím jako eklhaft a spíše se na ně chodí dívat k těm, co si je objednali.
(FOTO: Václav Fiala)
Kromě Němců žije centrum ještě Ukrajinci, ale těmi více movitějšími, kteří nehledí na nějakou tu korunu. Na periferiích už najdete jen Moldavany či Rumuny, kteří se raději zásobují u večerek levným krabicákem nebo několika petkami europiva.
No tohle….
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala