Středoevropská observatoř digitálních médií. Výzkumné centrum vystupující spíše pod anglickou zkratkou CEDMO si už dva roky klade za cíl „zkoumat a prioritizovat hlavní zdroje a příčiny nežádoucích informačních jevů ve střední Evropě“.
Mezi řadou dalších podobných projektů poutá především známou tváří ve svém čele. Projekt totiž vede pedagog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy PhDr. Václav Moravec, PhD. PhD.
Multidisciplinární centrum koordinované právě FSV UK sdružuje celkem osm partnerů. Za svou největší sílu považuje „různorodý tým tvořený technicky i humanitně zaměřenými vědci, žurnalisty a odborníky na ověřování faktů“. Problém dezinformací je totiž podle nich třeba zkoumat z více úhlů pohledu.
„Identifikovat, zkoumat a poukazovat na hlavní zdroje a příčiny nežádoucích informačních poruch ve střední Evropě,“ klade si projekt za cíl, a proto na něm participují vědci z Česka, Slovenska a Polska. Kromě FSV UK také třeba ti z ČVUT, kteří „vyvíjejí metody a digitální nástroje pro účinnější a rychlejší vyvracení dezinformací“.
Podle docenta Lubomíra Pány, někdejšího rektora vysoké školy, je projekt relevantní a samo bádání o dezinformacích zcela jistě odpovídá smyslu instituce univerzity.
„Ale pokud se podíváme na realizátora, již mám určité pochybnosti, zda bude naplněna další část vysokoškolského zákona o tom, že svoboda výuky a výzkumu spočívá především v její ‚otevřenosti různým vědeckým názorům, vědeckým a výzkumným metodám a uměleckým směrům‘. Obávám se, že výzkum zdrojů a příčin nežádoucích informačních jevů bude zkoumán a interpretován ideologicky, tj. že se zaměří na zkoumání těchto jevů selektivně, tj. na názory, které se mi nelíbí, a vůbec se nebude zajímat a interpretovat nežádoucí informační jevy, jež produkují ideologičtí partneři výzkumníků,“ dodává pro ParlamentníListy.cz docent Pána.
Součástí projektu je i provozování webu, který má sloužit odborníkům na ověřování informací, badatelům, státním institucím a široké veřejnosti v boji proti šíření dezinformací.
Tento web je součástí vládního projektu Národní plán obnovy. Ten má zahrnovat „reformy a investice, které mají potenciál nasměrovat Česko k zelené a digitální budoucnosti,“ jak vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.
Národní plán je součástí unijního plánu NextGenerationEU a má nejen oživovat hospodářství, ale také „budovat odolnou společnost“.
S dotačním titulem NextGenerationEU jsme se seznámili nedávno v textu o společenském centru Petrohradská kolektiv, kde se prezentovala odolná budoucnost v podobě knihy Zrušte rodinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.