Průzkum Gallupu ukazuje, že po tisíci dnech války s Ruskem jsou Ukrajinci velmi unavení. Přestože jim Rusové kradou další metry jejich vlasti, asi tak polovina Ukrajinců si stejně přeje co nejrychlejší konec války.
„V nejnovějších průzkumech společnosti Gallup na Ukrajině, které proběhly v srpnu a říjnu 2024, by si v průměru 52 % Ukrajinců přálo, aby jejich země co nejdříve vyjednala konec války. Před rokem to bylo 27 procent.
„Téměř čtyři z 10 Ukrajinců (38 %) se domnívají, že jejich země by měla bojovat až do vítězství,“ napsala společnost Gallup s tím, že na počátku války to bylo 7 z 10 Ukrajinců, konkrétně 73 procent. Během roku 2023 toto číslo pokleslo k 63 procentům a v roce 2024 už se toto číslo pohybuje na 37 procentech.
„Postupem času podpora pro pokračování války vyprchala ve všech regionech na Ukrajině, bez ohledu na to, jak blízko frontové linii jsou. Podpora klesla v roce 2024 všude pod 50 %,“ pokračovali v popisu situace analytici Gallupu. K největšímu poklesu podpory bojů prý došlo v regionech daleko od frontové linie, včetně Kyjeva, kde byl zaznamenán pokles o 39 procentních bodů.
Část Ukrajinců teď už touží po míru tak moc, že jsou ochotní Rusku přenechat uchvácené území. Z oněch 52 procent lidí, kteří jsou ochotní jednat o míru, je asi polovina, opět 52 procent, ochotná vzdát se svého území. 38 procent lidí z těch, kteří chtějí jednat o míru, s takovým krokem nesouhlasí a ostatní dotázaní si nejsou jisti, co by bylo lepší.
Jinými slovy, asi čtvrtina všech Ukrajinců je ochotná vzdát se v zájmu míru území, které jim Rusové tak či tak uloupili.
Společnost Gallup upozornila, že se situace mění i mezi těmi Ukrajinci, kteří chtějí bojovat dál. V roce 2023 93 procent Ukrajinců odhodlaných bojovat za svou zemi volalo po návratu k hranicím z roku 1991, tedy i s Krymem. Ted už je to 81 procent lidí a 9 procent lidí už by se spokojilo jen s návratem ke hranicím z ledna 2022.
A pokud jde o to, kdo by měl Ukrajincům pomoct při vyjednávání míru, po kterém volá již zmíněných 52 procent dotázaných, tak v této skupině převažuje důvěra v EU. 70 procent Ukrajinců si přeje, aby mír pomohla vyjednat EU. Pokud by si měli vybrat jiného vyjednavače, pak by 63 procent z těch, kteří touží po rychlém dosažení míru, upřednostnilo Velkou Británii. Spojené státy vedené Donaldem Trumpem se v tomto srovnání ocitly až na třetím místě se 49 procenty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.