Už i hlavní média tu jsou fašistická. Je to k zblití, jak se k uprchlíkům chováme. Spisovatelka Hůlová, která kritizovala elitáře, chtěla debatovat s kolegy a takto to dopadlo

05.10.2015 19:51 | Zprávy

V rámci festivalu malých nakladatelů Tabook se o víkendu v Táboře uskutečnila diskuse „Strach, hnus v…“ na téma imigrace a způsobu, jak o ní informují média. Ve čtyřčlenném panelu byli spisovatelka Petra Hůlová, slovenská novinářka z Denníku N, redaktor komentářového deníku A2larm a kulturního čtrnáctideníku A2 Pavel Šplíchal a dokumentarista Vladimír Turner.

Už i hlavní média tu jsou fašistická. Je to k zblití, jak se k uprchlíkům chováme. Spisovatelka Hůlová, která kritizovala elitáře, chtěla debatovat s kolegy a takto to dopadlo
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Petra Hůlová v úvodu připomněla, že důvodem pozvání k debatě byl její text, ve kterém v souvislosti s uprchlíky uvedla, že polarizace debaty o imigraci není dobrá. Mnozí intelektuálové, kteří zastávají názor obhajující přijímání uprchlíků, podle Hůlové nemluví o rizicích a strachu, který je v tomto tématu obsažen, a lidi s jiným názorem obviňují z xenofobie.

Reportérka Tímea Becková ze slovenského Denníku N, která psala reportáže na srbsko-maďarské hranici, potvrdila, že i na Slovensku je společnost ve věci uprchlíků polarizována. Vladimír Turner se hned v úvodu pokusil debatu posunout směrem k anarchistické tematice, když uvedl, že neví, proč by se měl bát imigrantů, když nevěří v konstrukt národních států, hranice považuje za nesmyslné, a že jsou mnohem důležitější věci, které je třeba řešit. Diskuse se nicméně vrátila k vytyčenému tématu a k tomu, jak média o imigraci informují.

Turner: Média jsou fašistická a xenofobní

Podle Turnera jsou česká mainstreamová média xenofobní a fašistická. Petra Hůlová funkci médií v debatě o uprchlících vidí v roli tlampače názorů, „které řvou do světa“ a fungují jako urychlovač polarizace společnosti. Zmínila i sociální sítě, jež umožňují velmi rychlé reakce a tuto polarizaci eskalují. Podle Pavla Šplíchala debata o imigraci u nás vůbec není věcná, neobjevují se příběhy uprchlíků a nehledá se řešení, ale hlavně se zveřejňují prohlášení politiků, mainstreamová MF Dnes nebo Právo vedou agendu proti uprchlíkům a z hlavních médií nenachází nikoho, kdo by byl na straně uprchlíků. „Babišovy noviny jedou čistě protiuprchlickou agendu, debata se fašizuje a je to vidět i na tom, že se na počátku imigrační vlny mluvilo stále o tom, že islám útočí na naše demokratické hodnoty, zatímco dnes už se o demokracii nemluví vůbec, ale v obecné debatě se národní hodnoty, tradice češství a obecná demokracie jako témata vytratily,“ řekl k informování o uprchlících Pavel Šplíchal.

Vladimír Turner řekl, že média sice společnost polarizují, artikulují ale důležité věci místo politiků. „Díky absenci skutečně levicových stran se nedá politika dělit na pravicovou nebo levicovou, toto dělení vytvářejí média a naplňují levicový nebo pravicový program více než politické strany, které jedou jen v populistickém módu jako ANO nebo ČSSD,“ uvedl Vladimír Turner.

Hůlová: Elity mají tunelové vidění

Petra Hůlová pak sice poznamenala, že intelektuální elitu považuje za pozitivní a je jí zapotřebí, v současnosti ale její představitelé, např. v periodicích A2 a Deník Referendum, jsou propagátory „tunelového vidění“, které se snaží vůči mainstreamovým xenofobním médiím vytvářet alternativu, v jejímž rámci jsou lidé, jež se imigrace bojí, dehonestováni. „Není to dobrý způsob, jak do debaty vstupovat a říkat, že český národ jsou xenofobové, idioti a že je to hnus. Není to produktivní způsob, jak debatu odblokovat a posunout někam dál,“ řekla spisovatelka Hůlová. Strach totiž podle ní je i signálem, který není dobré podceňovat. Na druhou stranu ale upozornila na negativní působení médií. „Nevadí jenom to, že jsou xenofobní, ale i jejich podíl právě na akceleraci a směřování k radikalizaci. Na Facebooku se vytvářejí ghetta, kde mají všichni stejný názor, a když pak vyjdete z takového ghetta a zjistíte, že ne všichni mají takový názor, je to velmi frustrující. Výsledkem je, že lidé nejsou schopni akceptovat jiné názory,“ řekla Petra Hůlová.

Tímea Becková k situaci na Slovensku uvedla, že tam je obrovský rozdíl v debatách na sociálních sítích a v běžné komunikaci. „Problém je, že se neinformuje chladně a lidé občas zabíhají do dost emotivní sféry. Diskuse se vyhrotila například v době, kdy se v Rakousku našlo auto s mrtvými uprchlíky a v diskusích se například říkalo, že ,máme o 71 problémů míň‘ apod. Nevím, co se s tím dá dělat, cokoli se jako novináři snažíme přinášet, jakákoli autentická reportáž z místa dění, vyvolá reakci, že je to lež. Máme na Slovensku spoustu médií, která jsou konspirační až fašistická a mají na sociálních sítích obrovský vliv,“ popsala slovenskou situaci Tímea Becková. Média, která se uprchlíků zastávají, jsou podle ní označována za elitářská, jde hlavně o její domovskou redakci, časopis Týždeň a deník SME. „Je to chorobné, v této situaci by debata o uprchlících neměla řešit otázky ,jestli vůbec‘ a ,kdo je pro a kdo proti‘, ale jak uprchlíky přijmout a integrovat. V diskusích se zabýváme sami sebou, a ne tím, jak uprchlíkům usnadnit cestu k nám, a to může dopadnout zle. Na Slovensku není politik, který by se k uprchlíkům vyjádřil pozitivně, ale přitom chce Slovensko žalovat Evropskou unii kvůli kvótám,“ konstatovala Tímea Becková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…