V pátek 1. července přijalo Chorvatsko první skupinu migrantů – 4 občané Eritreje přijeli do Chorvatska z Itálie. Jejich přesun je součástí plánu Evropské unie na přerozdělení migrantů mezi členské státy EU, což je opatření, které se setkalo s vlnou kritiky zejména v postkomunistických státech.
Chorvatsko má podle relokačního schématu odsouhlaseného loni v říjnu přijmout 1583 uprchlíků. Dohromady by mělo být mezi členské státy rozděleno 160 000 uprchlíků, kteří v současné době přebývají v Řecku a Itálii.
Původně se počítalo s tím, že k přerozdělení migrantů dojde mnohem rychleji, ale celá operace byla přibrzděna „neochotou některých členských států, zejména těch ve střední Evropě, spolupracovat. Vlády těchto zemí argumentují slovy, že pro ně bude příliš složité uprchlíky, přicházející zejména z Blízkého východu, do svých společností integrovat,“ píše Daily Mail.
„Uděláme všechno pro to, abychom vám usnadnili život a ulevili vám od vašeho trápení, které vás donutilo opustit rodnou zemi,“ sdělil příchozím migrantům chorvatský ministr vnitra Vlaho Orepic.
Uprchlíci budou ubytováni v azylovém domě v Záhřebu.
V uplynulém týdnu zaznamenalo příbytek migrantů i Lotyšsko, které podle plánu EU přijalo již 47 osob. Minulý týden do pobaltského státu přicestovaly tři rodiny ze Sýrie, následně byly ubytovány v centru pro uprchlíky v Mucenieki.
Jedná se o osmi, sedmi a tříčlennou rodinu. Mezi uprchlíky je například farmář, automechanik, inženýr, učitel, sociální pracovník a designér. Migranti se dokážou domluvit arabsky, německy a anglicky.
Podle informací poskytnutých serverem baltic-course.com, všichni uprchlíci pečlivě studovali informace týkající se jejich nové země a vyjádřili přání na co nejrychlejší integraci do společnosti.
Lotyšsko přislíbilo přijmout 531 uprchlíků z ostatních členských států EU. Většina z nich by měla přijít z Řecka a Itálie. Relokační schéma je rozprostřeno na další dva roky, což v praxi znamená, že je Lotyšsko připravené přijímat zhruba 30 migrantů každý měsíc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib