„Je to velmi potěšující. Samozřejmě, že zpráva o tom, že budete mít mzdu, je výrazná a stoprocentně uklidní zaměstnance," řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.
OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale také kvůli vysokému zadlužení. Návrhy řešení dopadů útlumu těžby se zabývá i vláda. V dolech OKD se dál těží uhlí. Kromě kmenových zaměstnanců pracuje v OKD asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.
Firma se potýká s nedostatkem hotovosti. Kvůli tomu až doteď nebylo jasné, zda bude mít dost financí na výplaty. Podniku ale chybějí i peníze na odstupné pro případně propouštěné zaměstnance. „Myslím si, že se bude ta situace dej Bože lepšit. Zase máme měsíc na to, abychom veškeré problémy řešili," řekl Pytlík.
OKD dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun
Krajský soud v Ostravě tento týden ustanovil prozatímní tříčlenný věřitelský výbor, v němž jsou český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna a firma Advanced World Transport (AWT).
OKD patří firmě New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) zřejmě také hlavním věřitelem OKD. Největší pohledávku ve výši 9,5 miliardy korun už u soudu přihlásila londýnská banka Citibank, která je agentem držitelů dluhopisů. OKD dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark už dříve uvedl, že 13 ze 17 miliard korun dluhů OKD jsou závazky v rámci skupiny.
Do insolvenčního řízení už se se svými pohledávkami přihlásilo přes 120 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp