V ČT padl "blábol" o Junckerovi. A proč vytáhli zrovna teď anonymní zprávu o Romech... Petr Žantovský má podezření

09.07.2016 10:52 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Úvahy o deficitu demokracie v Evropské unii nechtěně potvrdil ve vysílání České televize zástupce prounijního institutu při debatě o tom, zda je namístě požadovat po předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi odchod z funkce. Mediální analytik Petr Žantovský v té souvislosti upozorňuje, že pokud by evropské instituce byly odchodem jednoho úředníka podkopány, tak je to s nimi opravdu špatné a bylo by dobré podkopat všechny úředníky a urychlit odchod Evropské unie na smetiště dějin.

V ČT padl "blábol" o Junckerovi. A proč vytáhli zrovna teď anonymní zprávu o Romech... Petr Žantovský má podezření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích začíná Petr Žantovský u debaty v pondělních Událostech, komentářích, kterou vedli pod taktovkou moderátora České televize Lukáše Dolanského bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček a Michal Vít z Institutu pro evropskou politiku Europeum. „To je neziskovka, kterou si založil pro své potřeby Pavel Telička. Co tím dál sledují nebo o co budou usilovat, nevím. Ale každopádně jsou napojeni na zájmy a patrně též na finance Evropské komise, takže je zjevné, že se jedná o propagandistickou partu. No a tématem byl požadovaný odchod Jeana-Clauda Junckera z čela Evropské komise,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Bylo podle něj „pěkné“, jak Michal Vít argumentoval, že není možné odvolat Junckera, protože by došlo k rozpohybování Evropské komise, což je klíčový rozhodovací bod v Evropské unii. „Tím jinými slovy potvrdil všechny ty úvahy o deficitu demokracie v EU. V podstatě řekl a ve čtvrtek to paní Jourová v České televizi také potvrdila ve zprávách po třiadvacáté hodině, že rozhodování se skutečně děje tak, že nějaký návrh připraví jeden komisař za pomoci svých úředníků, pak se to celé předá dalším úředníkům, ti to zpracují, pak se to předhodí Komisi, a ta to v podstatě vezme bez dalšího na vědomí. Tak to je opravdu demokratický systém, který by byl podle pana Víta rozpohybován, kdybychom požadovali po panu Junckerovi, aby se zodpovídal za svá slova po Brexitu,“ podivuje se mediální odborník.

Juncker a spol. znehodnocují myšlenku i hodnoty EU nejvíc ze všech

Přitom ale jednu takovou „drobnost“ Michal Vít vůbec nezvážil. „A sice, jak je vůbec možné, aby v čele superstátu jménem Evropská unie a v čele její ‚vlády‘, tedy Evropské komise, stál člověk, jenž je schopen říkat takové věci, které říkal, že je schopen naprosto poškozovat, když už se tedy bavíme o nějaké evropské myšlence nebo evropských hodnotách, tak nejvíc je poškozují právě Juncker, Schulz, Merkelová, Tusk a podobní, protože je znehodnocují v očích občanů evropských zemí. Jak je vůbec možné, aby tito lidé rozhodovali, a jak říká pan Vít, tedy klíčově rozhodovacím způsobem o životě mnoha desítek milionů lidí v Evropské unii?“ diví se Petr Žantovský.

Takovou otázku však nikdo nepoložil. „Nepoložil ji samozřejmě ani pan Dolanský. Proč by ji pokládal, když je to redaktor České televize, ten nemusí dělat nic. Pan Vít také říkal, že odchod Junckera by znamenal podkopání evropských institucí. No jestli jsou evropské instituce tak slabé, že by odchodem jednoho úředníka byly podkopány, tak to je to s nimi opravdu špatné. A pak by asi bylo dobré podkopat všechny úředníky a urychlit odchod Evropské unie na smetiště dějin, jak nejvíc to půjde, zrušit to a dál neplatit. Také pan Vít zdůvodnil, proč by tedy měl Juncker zůstat v čele Evropské komise. Protože prý ctí evropskou myšlenku,“ připomíná mediální analytik Vítovu úžasnou větu.

Zástupce Europea řekl během debaty v České televizi naprostý blábol

Sám ctí spoustu myšlenek, ale přesto nemá pocit, že by si kvůli tomu zasloužil být v čele všemožných úřadů nebo ve vysokých funkcích. „To je prostě blábol, co řekl. To je normální čistá fráze, která připomene člověku, jenž něco pamatuje, socialismus. Boj za mír, boj o zrno. Říkalo se tomu v padesátých letech klapoklidez – kladný poměr k lidově demokratickému zřízení. A v osmdesátých letech se pro to razil pojem mokobuko, neboli morální kodex budovatele komunismu. Pan Juncker má takový klapoklidez a mokobuko, protože údajně ctí evropskou myšlenku. Nu tak k tomu nemám co dodat. Jenom tím potvrzují, že to všechno je socialistická hra na demokracii a nemá s demokracií lautr nic společného,“ tvrdí Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Pavel dalším cílem reklamy SPD. Nebude rád

11:11 Petr Pavel dalším cílem reklamy SPD. Nebude rád

Série obrazových alegorií SPD má aktuální pokračování, dotýkající se výročí 17. listopadu. Připomíná…