Profesor Roman Prymula Deníku prozradil, že k léčbě pacientů s nemocí Covid-19 se začal využívat také lék Plaquénil, který zabírá především na malárii. Ale aby lidé jinak běžně dostupný lék neskupovali, stát jeho prodej omezil. A pro jistotu objednal dalších 50 tisíc balení.
„Je to poměrně dost agresivní lék. Pokud by ho někdo užíval příliš dlouhou dobu, mohlo by mu to poškodit organismus,“ varoval Prymula.
Server Novinky.cz doplnil, že v boji s touto nemocí může pomoci také japonský lék, určený za jiných okolností na boj s chřipkou, Favipiravir. Ministerstvo zdravotnictví ČR prý už s Japonskem jedná o možných dodávkách léku. Prozatím se ale zdá, že pomáhá jen u lehčích případů a musí být nasazen co nejdřív.
„I v Česku je naopak registrovaný lék Ribavirin na léčbu chronické žloutenky typu C, který se také testuje kvůli možnosti, že by mohl v rané fázi nákazy blokovat replikaci viru,“ popsal další potenciální záchranu pacientů server.
Nakonec je prý ve hře i možnost, že se nemocným pacientům bude podávat krevní plazma vyléčených pacientů. Tento postup se prý testoval v Číně a Spojené státy ho zkoušejí využít u těžce nemocných pacientů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp