V EU se rodí „atomová dvojka“. Francie a Česko chtějí společně udržet jadernou energii

08.10.2021 12:47 | Zprávy

Francie a Česko mají podle zjištění serveru Lidovky.cz politický cíl prosadit lacinější výstavbu atomových bloků. Chtějí, aby Brusel uznal jádro za udržitelný zdroj výroby elektřiny. Informaci potvrdil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO). Mají s Francií prý podobné zájmy, řekl.

V EU se rodí „atomová dvojka“. Francie a Česko chtějí společně udržet jadernou energii
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Karel Havlíček (ANO)

Francouzsko-českou spolupráci potvrdil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíčk (ANO). „S Francií máme podobné zájmy, jsme jaderně orientované země, proto jsme dohodli společný postup. Chceme, aby jádro a plyn byly příští rok uznány jako udržitelné zdroje,“ řekl serveru Lidovky.cz. Podle něj s jeho klíčovým spojencem francouzským šéfem hospodářství Bruno Le Maire chystají společné prohlášení. Oznámit společný postup chtějí zástupci obou zemí začátkem příštího týdne ve vybraných evropských médiích. Společný postup má přinést snazší a levnější výstavbu dalších reaktorů. Spojenectví nahrává i fakt, že Paříž předsedá EU před Českou republikou. Praha vystřídá Paříž na konci června.

Evropské banky jsou nastavené tak, že zvýhodňují udržitelnou a nízkoemisní výrobu elektřiny. V momentě, kdy by „Evropská unie přijala jádro v rámci takzvané taxonomie do společnosti větru či slunce, znamenalo by to, že si bude možné na tyto projekty půjčit s lepším úrokem,“ uvádí server a připomíná, že tato debata se na různých úrovních vede v Bruselu už několik let.

Francie je jadernou velmocí, přibližně 70 procent elektřiny vyrábí štěpením atomu. Česku zajišťují Temelín a Dukovany zhruba třetinu produkce. Česko připravuje jeden nový reaktor v Dukovanech, kdy příští rok má začít tender. Zájem má Westinghouse (USA, Kanada), EDF (Francie) a KHNP (Jižní Korea).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…