V Kambodži za Pol Pota vidláci z venkova masakrovali „lepšolidi“, znělo k výročí z ČT. Novináři došla trpělivost a vysvětlil, že to bylo úplně jinak

09.01.2019 19:07 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman mluvil ve svém vánočním poselství o „lepšolidech“. Měl tím na mysli ty, kteří se podle jeho názoru povyšují nad jiné a mají pocit, že jejich názor má větší váhu než názor jiných lidí. Po pár týdnech od vánočního poselství debata o „lepšolidech“ pokračuje. Svou troškou do mlýna přispěli spisovatel Jáchym Topol a hudebník a novinářPetr Štěpánek. Oba se k tomuto tématu vyjádřili poměrně svérázně. Nahlédněte.

V Kambodži za Pol Pota vidláci z venkova masakrovali „lepšolidi“, znělo k výročí z ČT. Novináři došla trpělivost a vysvětlil, že to bylo úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek

Spisovatel Jáchym Topol je někdejší senátní kandidát za Zelené (v roce 2012 ze zdravotních důvodů odstoupil ještě před volbami) a dnes dramaturg Knihovny Václava Havla. Před kamerami České televize promluvil o komunistickém hnutí Rudých Khmérů, kteří v 70. letech minulého století totálně zdevastovali vlastní zemi. Nastolili tvrdý teror, v němž zemřely stovky tisíc lidí. Jednou z věznic prošlo na 20 tisíc lidí. Zpátky se vrátilo jen sedm osob.

„Ty otazníky jsou tak strašlivé, že odpovědi nikdo nemá, ale šéfové tohoto masakru, Pol Pot, Ieng Sary a další, v roce 1953, 1954 studovali v Paříži, byli intelektuálové, založili marxistický kroužek, někteří byli členy Komunistické strany Francie. Jde o příšerný mix této intelektuálštiny – ‚vyfotíme, zadokumentujeme a pak umučíme‘ – mix salónního levičáctví, kde se sní o změnách, protože byli vlastenci a chtěli vyhnat kolonialisty. To se naroubuje na strašnou brutalitu primitivních vesničanů z džungle, kteří se do měst dostali jako ozbrojenci. A vládnoucí komunistická parta jim vysvětlila, že lidé ve městech, kteří mluví francouzsky, nosí brýle a jezdí v autech, jsou nějací lepšolidé, kteří je utlačují. ‚Jděte a zabijte je.‘ Panoval zvláštní stav, kdy lidé z vesnic města ničili. Nebrali si magnetofony a fény, ale rozšlapali je. Bylo to hnutí, které věřilo, že připravuje lepší svět tím, že ten starý zničí. Byly tam podobné rysy ke kulturní revoluci v Číně, kde také došlo k tomuto strašlivému ničení,“ poznamenal Topol.

Někteří z Vietnamců, kteří později přišli do Československa, vyprávěli, že se museli brodit v lebkách a dalších kostech ležících na polích. Celé kilometry museli kráčet po lidských ostatcích. Pro socialistické Československo však Rudí Khmérové představovali spřátelenou politickou sílu a o hrůzách, které ve své zemi páchali, se na našem území prakticky nemluvilo.

Hrůzovládu Rudých Khmérů ukončil až vpád vietnamských komunistů do země. Vietnamská armáda v první řadě hodlala skoncovat s výpady Khmérů na své území. Nakonec skoncovala s celým režimem. I vietnamští komunisté sice vybudovali totalitní stát, ale Topol před kamerami ČT zdůraznil, že pořád šlo o méně zrůdný režim než vláda Rudých Khmérů.

Když si Topolovo vyjádření poslechl hudebník Petr Štěpánek, rozpálil se takřka doběla. Spisovatel prý použil pojem „lepšolidi“ absolutně nevhodně.

„Což o to, popsal to víceméně správně, ale jeho příměr s „lepšolidmi“ je – s prominutím – na přesdržku. Proč? Nejen proto, že do kambodžského absolutního, naprosto nepředstavitelného neštěstí zatahuje jakoby naše současné reálie, ale navíc a především na špatné straně. Pokud už ten přiblblý příměr použijeme, tak kambodžskými lepšolidmi byli Rudí Khmérové. Ano, je to úplně obráceně. Proti svobodě a proti volné soutěži myšlenek a idejí, jinými slovy na straně Zla, také dnes stojí naši ‚lepšolidé‘. (Ponechme pro tuto chvíli stranou, že jako každá nálepka je to termín nepřesný a možná i poněkud zavádějící. Ostatně já ho nevymyslel. A ani Zeman.) Ale nešť, lepšolidé! To jsou ti, kteří nám ve jménu multikulturního pokroku nutí jedinou Pravdu, to jsou ti, kteří potlačují jiné názory, to jsou ti, kteří v médiích selektují zprávy, komentáře i hosty, to jsou ti, kteří cenzurují a mažou ‚nesprávné‘ názory na sociálních sítích. Jistě, zatím ještě nelikvidují názorové oponenty fyzicky, ale nedejme se mýlit. Možná jsme tomu blíž, než si vůbec dokážeme představit. Čerstvě přizabitý poslanec AfD v Brémách je reálným mementem,“ rozčílil se Štěpánek na sociální síti Facebook.

Štěpánek dodal, že v Kambodži byl, mnohá tamní hrůzná místa navštívil a musel si prý tak trochu poopravit názor na to, co je dobro a co je zlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…