V Německu protestující proti opatřením sleduje rozvědka. Lidé si přejí ještě větší utažení šroubů, vykládal Drtinové tamní novinář

10.12.2020 19:15 | Zprávy

Hostem v DVTV u Daniely Drtinové byl saský novinář Steffen Neumann. Jaká je epidemiologická situace v Německu? Co se tam bude všechno zavírat? Protesty jsou jen excesy, ale sleduje je rozvědka. Padla slova i o pravicových extremistech.

V Německu protestující proti opatřením sleduje rozvědka. Lidé si přejí ještě větší utažení šroubů, vykládal Drtinové tamní novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19

Na otázku, jaké budou Vánoce v Německu, zda s lockdownem nebo bez něj, odpověděl Neumann následovně: „Teď to vypadá spíš s lockdownem a s takovým velmi mírným uvolněním, že v některých zemích by bylo možné setkání deseti lidí z jedné rodiny, a to jenom na pár dní, ale to záleží na spolkové zemi.“

„Jsme spolková země a každá země má právo si to určit sama a jenom v nějakých základech jsou společná opatření. Ale můžeme vycházet z toho, že Bavorsko nyní opět zavedlo nouzový stav, zpřísnilo opatření, na určitý počet kilometrů mohou lidé ven, zavřou se i obchody. Ještě přísnější to bude v Sasku, tam se zavřou i školy. Blížíme se tak k českému scénáři,“ popisoval novinář.

„V Německu panuje velká obava, že se částečný lockdown protáhne na několik měsíců a nedostaneme se z toho. Lidé jsou už unavení, proto je snaha teď zavést tvrdší opatření,“ říká saský novinář. Spokojenost s vládou již není tak velká jako na jaře, i přesto je údajně stále značná. „Lidé jsou spíše pro to, aby se ta opatření zpřísnila, než aby se rozvolnilo.“ Protesty proti vládním opatřením jsou podle Neumanna jen excesy.

Drtinová upozornila na to, že domácí kontrarozvědka v zemi Badensko-Wurtenbersko začala sledovat skupiny protestujících proti opatřením vlády. Úřady jsou znepokojené svoláním velkého silvestrovského protestu v Berlíně. „To je opravdu velký problém. Mluvila o tom i Angela Merkelová. Vláda potřebuje dostat důvěru těchto lidí a tam je samozřejmě nebezpečné to hnutí těch kritiků korona politiky. Tam šlo i o vazby na krajně pravicové extremisty,“ míní novinář.

Největší problémy má podle něj spolková země Sasko a některé regiony v Bavorsku. Neumann naznačil, že jedním z důvodů může být i to, že Bavorsko sousedí s Českou republikou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…