Islámští militanti v poslední době vítězí a postupují tak proti vládním silám, přičemž jsou potenciální hrozbou pro střední Asii. Moskva se v regionu údajně potýká s vážnými problémy a odborníci prý odhadují, že podpora potenciálních spojenců na tom také není zrovna nejlépe.
Podle Šojgua se před Ruskem a jeho spojenci kvůli posílení Islámského státu v Afghánistánu objevila další rizika. Ruský ministr obrany to uvedl po jednání s ministrem obrany Tadžikistánu Sheralim Mirzem v Moskvě. Rusko prý bude ale i nadále poskytovat pomoc Tadžikistánu ve výstroji a výzbroji, neboť jsou to významná opatření pro stabilitu v regionu.
Do roku 2016 USA Afghánistán opustí
Tadžikistán, který sousedí s Afghánistánem, se celkem logicky obává útoků nejen ze strany islamistického hnutí Tálibán, ale i teroristů Islámského státu, kteří v zemi získávají stále větší moc. Ve velkých afghánských městech totiž v poslední době propukají nepokoje a boje s vládní armádou. Například tálibánští ozbrojenci se pokusili zmocnit Kandaháru, kde zaútočili na letiště, které je používáno Američany a silami NATO. Při útoku na letiště přišlo o život 37 lidí.
USA již dříve oznámily, že jejich vojenské jednotky ještě před koncem roku 2016 opustí Afghánistán a vojáci zůstanou v omezeném počtu jen na základnách, kde budou nadále cvičit afghánskou armádu. Od roku 2002 Spojené státy utratily podle serveru prvnizpravy.cz už 43 miliard dolarů, i když zatím nebylo dosaženo významného pokroku. Před krizí na Ukrajině, Rusko a NATO v Afghánistánu spolupracovaly. Pentagon dokonce pro boj proti islamistům koupil ruské vojenské vrtulníky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd